خانه / مقالات / زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

قدرتمندترین زن ، قدرتمندترین زن ایرانی
قدرتمندترین زن ایرانی کسی است که اولین شرکت بین المللی حمل و نقل در ایران را تاسیس کرده و اولین دارنده گواهینامه پای یک می باشد.صحبت از سیده فاطمه مقیمی است.در ادامه مصاحبه جالب وی را می خوانید.

قدرتمندترین زن ایرانی در حوزه اقتصاد

اولین زن ایرانی که مجوز شرکت حمل و نقل بین المللی دریافت کرده است. اولین زن ایرانی که پس از انقلاب گواهی نامه رانندگی پایه یک گرفته است. عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران. رئیس هیئت مدیره کانون زنان بازرگان ایران. مدیر نمونه به انتخاب سازمان پایانه های کل کشور. پیش کسوت نمونه به انتخاب وزارت راه و ترابری. استاد دانشگاه. کارآفرین برتر جهان اسلام به انتخاب بانک توسعه اسلامی. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی.

همان قدر که سایت ها و نشریات گوناگون از عکس و مصاحبه و خبر درباره سیده فاطمه مقیمی پر هستند، اتاقش را هم لوح های تقدیر و مدارک مختلف پر کرده اند. تقدیرنامه ها به ترتیب جلوی پنجره بزرگ اتاقش، در طبقه هفتم اتاق بازرگانی، چیده شده اند. هوای تهران، بعد از یک روز بارش برف زمستانی، تمیز است و دورنمای شهر از پشت لوح ها پیداست. همان طور که مقیمی به تلفن های پشت سر هم خود پاسخ می دهد، لوح ها را از نظر می گذرانم. لحنش صریح و آمرانه است. گاهی با کارمندانش شوخی مختصری می کند اما زود جدی می شود.

چند بار تاکید کرده که حوصله سوال های تکراری ندارد، و طوری برخورد می کند که انگار هیچ سوال تازه ای هم نمی شود از او کرد. می پرسم:«چرا ترکیب زن و کامیون این قدر برای رسانه ها جذاب است؟» یک لحظه سرش را بالا می آورد:«می خواهی مصاحبه ات را این طوری شروع کنی؟» لبخند می زنم و می گویم:«بله». مکثی می کند و مصاحبه با یکی از قدرتمندترین زنان ایران شروع می شود.قدرتمندترین زن

قدرتمندترین زن
قدرتمندترین زن ایرانی

با همان تعجبی که هنوز در صورتش مانده می گوید:«شاید چون کارهای سنگین برای خانم ها در همه جای دنیا سخت بوده و اینجا هم مثل جاهای دیگر است. اما غریب بودن قضیه به این دلیل است که، به صورت سنتی، رانندگی کامیون و ماشین سنگین برای زنان بعید و دور از ذهن به نظر می رسد.» بعد از او، زنان دیگری هم گواهی نامه پایه یک گرفته اند اما هیچ یک از آنها در شرکت مقیمی، که یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل بین المللی است، کار نمی کنند.

وقتی برای مصاحبه تماس گرفتم مقیمی تاکید کرد که راننده کامیون نیست. برای او، یاد گرفتن رانندگی بیشتر راهگشاه کار بوده است:«کار عجیب تر من این بود که اولین زنی بودم که توانستم مجوز تاسیس و مدیرعاملی یک شرکت حمل و نقل را بگیرم. دو سال طول کشید که این مجوز را به من بدهند. ۳۵ سال پیش پذیرفتن و باور کردن این موضوع که اصلا زن می تواند این کار را بکند خودش مسئله بود.»

سال ۱۳۵۸، مقیمی بیست و یک ساله پس از تحصیل در رشته راه و ساختمان به ایران بازگشت و امیدوار بود که بتواند در رشته خودش کار کند. اما اوضاع بازار کار او را به سمت مترجمی در یک شرکت کشاند. تازه بعد از شروع کار فهمید که آنجا شرکت حمل و نقل است. کارش در آن شرکت زیاد طول نکشید اما همان مدت کوتاه کافی بود که به این کار علاقه مند شود. در سال ۱۳۶۳ شرکت خودش را ثبت کرد و از یک اتاق در دفتر کار شوهرش شروع کرد. راننده هایی که او را می شناختند به این دفتر کوچک سرازیر شدند. شرکت او امروز یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه حمل و نقل است.

حرفه حمل و نقل و رانندگی ماشین های سنگین نه تنها شغلی مردانه محسوب می شود بلکه خانوادگی هم هست. پدر و مادر مقیمی، که هر دو معلم هستند، از تصمیم او برای انتخاب این حرفه جا خوردند:«وقتی دیدند می خواهم وارد چنین حوزه ای شوم کمی تامل کردند. با دید فرهنگی آنها، حضور یک دختر در کار آزاد، آن هم چنین نوع کار آزادی، عجیب و غریب بود.» برای زن جوانی که تصمیم گرفته بود خلاف همه دستورالعمل ها و انتظارات عمل کند کسی فرش قرمز نینداخته بود:«هر بار که به من می گفتند نمی شود، مصمم تر می شدم، باید می شد.»

آنچه دیگران کار سخت و خشن می دانند برای مقیمی «دوست داشتنی» است:«وقتی آدم کاری را دوست دارد همه مشکلات مربوط به آن برایش آسان می شود. برخلاف اینکه همه فکر می کنند راننده ها ممکن است آدم های خشن یا دور از نزاکتی باشند، به نظر من، برخوردشان با خانم ها خیلی مثبت تر است. مسئله مهم این است که خانم ها صبر و حوصله زیادی دارند و روش های برخوردشان متفاوت است. وقتی راننده ام سفر می رفت و یکی دو ماه از خانواده اش دور بود من به راحتی می توانستم با خانواده او ارتباط داشته باشم. اگر مرد بودم، همسر راننده نمی توانست با من حرف بزند یا کمبودهایی را که در غیاب شوهرش در زندگی اش داشت به من بگوید. پس زن بودن من نکات مثبت مضاعفی هم داشت.»

علاوه بر مدریت شرکت، مقیمی ۱۳ سال ریاست بخش رسیدگی به شکایات و حل اختلاف انجمن شرکت های حمل و نقل بین المللی را نیز به عهده داشته است. در کشوری که زنان بر مسند قضا نمی نشینند مقیمی در یکی از پرتنش ترین محیط ها مشغول به قضاوت بوده:«یک بار بسته ای به دستم رسید و با ترس و لرز بازش کردم. یک شمشیر صنایع دستی بود که شبیه ذوالفقار حضرت علی (ع) ساخته شده بود. در بسته نوشته بودند:هیچ کس با عدل تو نمی توانست به پرونده من رسیدگی کند. به همین دلیل این شمشیر را که نشان عدل علی است به تو تقدیم می کنم.»

قدرتمندترین زن ایرانی و کارآفرین برتر

«باور داشتن به اینکه دارو بدون وابستگی یا نظر و الفتی به یک فرد خاص می تواند وارد موضوعی شود خیلی مهم است. من اصلا نگاهم این نبود که با زنان نرمش داشته باشم. هر دو طرف می توانستند ادعایشان را با مدارک و اسناد ثابت کنند و کسی برنده بود که ادله کافی برای ادعایش داشت.» به نظر مقیمی، گرچه زن ها در دادگستری قاضی نیستند اما بسیاری از آنها در دعواهای خانوادگی نقش داور را ایفا می کنند.

مقیمی انگار نه از دعوا و تنش می ترسد و نه از خشونت حاکم بر این فضاها. بارها به خاطر راننده هایش دادگاه رفته و درگیر مشکلات آنها شده است:«وقتی راننده در یک مسیر کار می کند تمام اتفاق هایی که برایش می افتد به عهده مدیرعامل است. راننده اگر قاچاق ببرد، تخلف کند، بار کم بیاید، بار دیر برسد یا آسیب ببیند، همه به عهده مدیرعامل است. خیلی وقت ها تا مرحله ای رفته ام که گفته اند ساعت و انگشترت را بگذار و برو داخل بازداشتگاه. اما همیشه لحظه آخر ضامنی پیدا شده. چون همه این اتفاقات در شهرستان می افتاد سند تهران مرا قبول نمی کردند.»

بدون اینکه خطوط چهره اش تغییر کند، ادامه می دهد:«از این اتفاق ها زیاد افتاده است؛ راننده ام پشت فرمان سکته کرده، ماشین توی دره افتاده، خود راننده داغان شده و بار از بین رفته است. از آن طرف، خانواده اش نگران بوده اند و نمی شده به آنها خبر داد، و در چنین شرایطی من رسیده ام بالای سر راننده. موردی بود که تانکر منفجر شده و راننده سوخته بود. راننده ای داشتم که در مسیر روسیه به علت سردی هوا بخاری پریموس را داخل اتاق کامیون روشن کرده و دچار گازگرفتگی شده بود. راننده ای داشتم که در چچن سرش را بریده بودند…»

سختی رسیدگی به چنین موارد دلخراشی به کنار، یک لحظه تصور می کنم که در جاده ای دورافتاده زنی از ماشین پیاده شود و در برابر مردم محلی و پلیس و تیم امداد، خودش را مدیرعامل شرکت حمل و نقل معرفی کند. از برخوردهای مردم با او در چنین شرایطی می پرسم:«خارج از ایران راحت تر می پذیرفتند. داخل ایران هم اصلا مهم نبود که آنها بپذیرند، مهم این بود که من به کارم باور داشتم و می توانستم خودم را به آنها بقبولانم. اگر در کارت اعتماد به نفس داشته باشی و جلو بروی، می بینی که جامعه اطرافت هم قبولت می کند. البته نه اینکه مدام خطا کنی و با خفت جلو بروی. آدم باید آن قدر خودش را قوی کند که وقتی وارد ماجرایی می شود بتواند کار مثبتی ارائه بدهد…»

هنوز جمله اش تمام نشده که سراغ تلفن می رود. دو بار منشی اش نامه هایی برای امضا آورده و چند بار هم زنگ تلفنش مصاحبه را قطع کرده است. روی میزش نامه هایی منظم چیده شده اند و منتظر تصمیم گیری اند. جلویش دفتر کوچکی که کارهای روزانه اش را در آن می نویسد نیمه باز مانده است. در تمام ده دقیقه ای که در اتاقش بوده ام هم زمان درگیر چند کار بوده و هرازچندگاهی هم پرسیده که از سوال هایم چقدر باقی مانده است. گوشی تلفن را که می گذارد، می گویم:«در این سال ها هیچ وقت خسته شده اید؟» با بی تفاوتی می گوید:«نه، چرا باید خسته بشوم؟…» تماس تلفنی دیگری حرفش را قطع می کند.

کنجکاو می شوم که بدانم روز کاری اش کِی شروع می شود:«روز کاری برای من معنی ندارد. من ۲۴ ساعت کاری را می توانم توصیف کنم. امروز یک ربع به سه صبح از خواب بیدار شدم، چون خیلی کار داشتم. اول که بیدار می شوم از کار خانه شروع می کنم. اگر شب وقت گذاشته و غذا پخته باشم که هیچ، وگرنه صبح زود آشپزی می کنم.» می پرسم که خودش غذا می پزد:«طبیعتا. من مادرم.، همسرم، و بعد بیرون کار می کنم. وقتی از خانه بیرون می آیم هم دفاتر کاری مختلفی دارم. شرکت من اینجا نیست. کار در اتاق بازرگانی مسئولیت اجتماعی ام است.

من عضو هیئت نمایندگان و عضو هیئت رئیسه هستم. بنابراین مجبورم بخش زیادی از وقتم را اینجا بگذرانم. علاوه بر این، کمیسیون ها هم هست. صبح یک گروه فنلاندی آمده بودند که با آنها قرار داشتم. کار اداری روزانه هست. امروز ساعت سه همایش فساد اداری است که همه هماهنگی ها و مدیریتش را خودم انجام داده ام. هیچ روز من مثل روز قبل نیست. پنج شنبه ها هم در دانشگاه آزاد کارآفرینی و مقررات تجاری و صادرات و واردات تدریس می کنم.» دفتر یادداشتش را که ریز کارهای روزانه اش در آن نوشته شده، جلویم باز می کند و ورق می زند:«معمولا شب ها یک و دو می خوابم و پنج صبح بیدار می شوم.»

با این همه مشغله چطور از عهده مادری برآمده است؟ می گوید:«خُوب زندگی روال خودش را دارد. اگر این طور باشد، آدم نه باید ازدواج کند، نه بچه دار شود، نه تحصیل کند. من رشته ام مهندسی عمران بود ولی در چند سال اخیر کارشناسی مدیریت بازرگانی خواندم. دو تا کارشناسی ارشد گرفتم؛ یک ام بی ای و یک بازرگانی. برای دکترا دی بی ام گرفتم. همین طور دارم ادامه می دهم و هیچ کدام مانعی برای زندگی عادی ام نیست.»

 قدرتمندترین زن ایرانی و کارآفرین برتر

وقتی از مشکلات مادران جوان می گویم، بلافاصله جواب می دهد:«برنامه ریزی، عزیزم! اگر در کارتان برنامه ریزی داشته باشید، قطعا می توانید همه کار بکنید. من اعتقاد ندارم که باید روی یک کار تمرکز کنم و آن را تا آخر پیش ببرم و بعد بروم مرحله بعدی. مگر شما وقتی نفس می کشید، غذا نمی خورید، وقتی غذا می خورید، چشمتان کار نمی کند؟ من عادت کرده ام چند کاره باشم. همین الان که با شما حرف می زدم، چیزی می نوشتم، موبایلم را جواب می دادم و به کارهایم می رسیدم. هیچ وقت نمی نشینم جلویتان و نیم ساعت فقط با شما حرف بزنم. وقتی کارهایم را با هم انجام می دهم شاید بتوانم سه برابر فرد عادی کار کنم. خیلی از این چیزها با تمرین به وجود می آید.»

از دوران بارداری اش در میان این همه مشغله می پرسم:«من از پشت میز کارم رفتم بیمارستان. بچه ام ۱۳ روزه بود که آوردمش دفتر. کنار میزم یک تخت چرخ دار داشتم. تا موقعی که می توانستم نگهش دارم کنار خودم بود. وقتی راه افتاد برایش پرستار گرفتم تا وقتی که حرف زد و بعد بردمش مهد کودک.»

وقتی از رابطه اش با زنان دیگر می پرسم بلافاصله به کانون زنان بازرگان اشاره می کند. توضیح می دهم که منظورم روابط شخصی اش است:«من خیلی رفت و آمدهای دوره ای ندارم. بخش زیادی از زمانم صرف کار می شود و بسیاری از دوستانم هم دوستان کاری اند؛ پس خیلی با هم تشابه داریم. در فامیل دیگر خانم مقیمی نیستم… چرا، شاید هم هستم.» درباره رابطه با همسرش می پرسم:«فکر می کنید رابطه خوبی نداریم؟» می خواهم توضیح دهم که منظورم همراهی همسرش با اوست، اما حرف نیمه تمام می ماند:«این رابطه آن قدر خوب هست که می توانم به راحتی بیرون کار کنم و برای کارهایم زمان بندی کنم. همسرم با من همسو و همراه است تا بتوانم مسئولیت های اجتماعی ام را انجام دهم.

به دیر رفتن و زود آمدنم ایرادی نمی گیرد. در هفته گذشته دو شب ساعت سه و خُرده ای به خانه رفتم، آن هم برای اینکه رفته بودم سراغ کارتن خواب ها. باران هم می آمد.» درباره کارهای خیریه ای که انجام می دهد، می پرسم:«این کار را دوست دارم. همه چیز که اقتصادی نیست. اگر کانالم در تلگرام را دنبال کنید، آنجا مرتب پیغام و عکس می گذارم.»

علاوه بر همه اینها، در سیاست هم فعال است. در آستانه انتخابات مجلس، بحث هایی در مورد سهمیه زنان مطرح شده است. نظرش را در این باره می پرسم:«من ۳۰ درصد سهمیه زنان را در مجلس حداقلی می دانم، نه حداکثری. درصد حداکثری به قابلیت های خانم ها بستگی دارد. اعتقاد دارم اگر قانونی درباره زنان در حال تصویب است، اگر خود زنان که ذی نفع هستند در مجلس حضور نداشته باشند، قانون خوب نوشته نمی شود. بنابراین نیاز است که زنان حضور داشته باشند، اظهارنظر کنند و تاثیرگذار باشند.»

می گوید در دوره های قبلی مجلس حقوق زنان درست در نظر گرفته نشده و خیلی از قوانینی که برای زنان نوشته شده درست و حمایتی نبوده، مثل کاهش ساعات کاری و افزایش مرخص زایمان:«این قوانین باعث حذف شدن زنان از حوزه کار و فعالیت اجتماعی شده است. کارفرمایی که می داند در طول دوران کاری باید به کارمندان زن دو تا سه دفعه مرخصی زایمان شش ماهه بدهد به طور طبیعی رغبتی به استخدام زنان ندارد. این یعنی خارج کردن نیروهای زن از بازار کار.»

از او می پرسم که در صورت راه یافتن زنان تاثیرگذار بخش های اقتصادی به مجلس چقدر می توان به حمایتشان از حقوق زنان امید بست. پاسخ می دهد:«نمی شود جنسیت را نادیده بگیرید. هرچقدر هم بخواهیم فراجنسیتی حرف بزنیم، به دلیل بی مهری ای که به نقش آفرینی اقتصادی زنان در جامعه شده، قطعا این گروه مسئله زنان را مطرح می کنند. وقتی ۶۰ درصد دانشجویان ما دختر هستند، یعنی ۶۰ درصد مدیران آینده جامعه باید زن باشند. قرار نیست این دخترها تحصیلات دانشگاهی کنند، بعد همه بروند خانه نشین بشوند و فقط همسرداری و بچه داری کنند. قاعدتا وارد بازار کسب و کار می شوند و باید قدرت حرف زدن و مشارکت داشته باشند.

بنابراین، اگر قوانین به نفع زنان نیست، نباید به ضررشان هم باشد. اگر زنانی مثل من وارد مجلس شوند باید بستر را برای رشد صددرصدی جامعه آماده کنند، نه رشد پنجاه درصدی که شامل مردان است. به هر صورت، من هم نگاه زنانه دارم و هم نگاه کسی را که ۳۵ سال کار اقتصادی کرده است. به نظر من، مجلس نیاز دارد افرادی که درگیر کار اقتصادی هستند در مشاوره برای تصمیم گیری و تصویب قانون حضور داشته باشند. کسی که خودش اصطلاحا دست به آچار نباشد و جنبه های فنی و حرفه ای تولید و صنایع را نداند چطور ممکن است در جزییات قوانین اظهارنظر کند؟»

با آنکه مقیمی یکی از بانفوذترین فعالان اقتصادی زن در ایران است و ۳۵ سال سابقه فعالیت اقتصادی دارد، اما در همایشی که به تازگی برای پیشکسوتان اتاق بازرگانی برگزار شد نام او از قلم افتاد. در اتاقی که مردان تمام صندلی هایش را اشغال کرده بودند اعتراض مقیمی با یک شوخی قدیمی پاسخ داده شد:«خانم که سنشان به پیش کسوتی نمی رسد». این ماجرا را قبلا همکاران مقیمی برایم تعریف کرده بودند. پیش از آنکه درباره دلخوری اش بپرسم، تلفن اتاقش دوباره زنگ می خورد. منشی اش وارد می شود و مصاحبه با یکی از قدرتمندترین زنان ایران، با بدرقه ای کوتاه و یک مشت پسته ای که در جیبم می ریزد، به پایان می رسد!

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟ می دانیم که همه برای رسیدن به موفقیت به …

۶۱ نظر

 1. Cialis Tarif Priligy Usa Sale Pharmacy Top Pills Coupons Naklofen Duo English Language Where To Buy Celebrex Cheap Sample Viagra

 2. Chloroquin Viagra Similar kamagra sildenafil 300 mg Levitra Orodispersibile Prezzo

 3. Effet Viagra Femme zoloft 100 without a prescription Cialis Spanien Kamagra PiРів„– Propecia Dolore

 4. How Do You Rate Keflex Comprare Cialis In Italia Cialis 10 Mg Tadalafil Filmtabletten cialis Amoxicillin Dosages For Dogs Wirkung Viagra Lasst Nach Propecia Precio Farmacia Comprar

 5. Side Effects Cephalexin Mercalm Medication Buy Canadian Viagra Cheap Soft Tab Viagra Peces De Colores Priligy

 6. Yay google is my world beater helped me to find this great web site! .

 7. Cialis Tratamiento Impotencia como conseguir viagra en espana Canadadrugs 500mg Amoxicillin Times Day

 8. medicare insurance over the counter paid for drugs should not be taken on daily basis. Take it only when feel urge for sex. Daily intake will make you habitual to it, which is not a good practice. Do not take overdose of best docs as it can cause serious health problems. If you think you have taken its overdose then seek medical attention without delay.

 9. Men procure to keep winning hooch when engaging canadian pharmacy pill. Their coalition throw worthless form on blood to and affects health. Grapefruit and grapefruit extract should also be avoided. Touching any machinery should be avoided as the anaesthetize causes drowsiness, as a result may prompt in an accident. Also it is apprise not to waken suddenly after enchanting this medication. If any side effects come to after taking looking for doctor conscious of your doctor soon.

 10. (Google News) – Instruction as much as you need. All forms, trade-mark favour and blover the counter viagra, are there to select from. Buying your medicines has not till hell freezes over been simpler before. The convenience is really wonderful. The sheer affluence by which you can physician medicine and many other medicines online is as a matter of fact an acquaintance to savor. November 31, 2019 12:35

 11. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 12. Hi everyone, it’s my first go to see at this website, and post is genuinely fruitful for me, keep up posting such articles.

 13. XhfG1F This awesome blog is really interesting and informative. I have chosen a lot of useful tips out of it. I ad love to go back every once in a while. Cheers!

 14. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc. cialis sans ordonnance.

 15. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back. canadian generic viagra

 16. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos viagra without a doctors prescription

 17. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks canadian pharmacy

 18. Most of what you state happens to be astonishingly precise and it makes me wonder why I had not looked at this with this light before. Your article really did switch the light on for me as far as this particular subject goes. Nonetheless there is actually one issue I am not necessarily too cozy with and whilst I make an effort to reconcile that with the main theme of the position, permit me see just what the rest of your subscribers have to say.Well done. canada pharmacy online

 19. After looking at a few of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me your opinion.Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there. duloxetine.

 20. Wow! At last I got a website from where I be capable of genuinely get useful facts concerning my study
  and knowledge.

 21. I just want to mention I am just all new to blogging and site-building and truly savored this web site. Very likely I’m likely to bookmark your website . You surely come with incredible articles and reviews. Cheers for sharing with us your blog.

 22. I gotta bookmark this website it seems invaluable very useful

 23. For the reason that the admin of this web site is working, no question very shortly
  it will be famous, due to its feature contents.

 24. I and my friends have been taking note of the excellent strategies located on your web page while before long developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those secrets. The young boys ended up as a result stimulated to read all of them and have extremely been loving those things. Appreciation for actually being indeed kind and then for considering this sort of essential themes most people are really eager to discover. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner. viagra without a doctor prescription

 25. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 26. Yes! Finally someone writes about plenty of fish dating
  site.

 27. My wife and i were now cheerful when Louis managed to round up his studies with the precious recommendations he made through your web site. It’s not at all simplistic to just always be giving away things which usually some others might have been making money from. And we also consider we need the writer to appreciate because of that. The main explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships your site make it easier to foster – it’s everything extraordinary, and it’s really aiding our son and our family reckon that that idea is cool, and that’s incredibly mandatory. Thank you for all the pieces! viagra samples

 28. You have brought up a very excellent details , appreciate it for the post. canadian pharmacy

 29. I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely must i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail about the head. Your notion is outstanding; the thing is something which too few everyone is speaking intelligently about. I will be happy that we found this at my seek out some thing relating to this.

 30. Hi mates, how is the whole thing, and what you want to say on the topic of this paragraph, in my view its
  truly awesome in support of me.

 31. You really should experience a tournament first of the finest blogs on the internet. I’m going to suggest this website!

 32. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. online pharmacy

 33. This is a topic that is close to my heart… Best wishes!
  Where are your contact details though?

 34. Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on! parapharmacie lafayette.

 35. Thank you, I’ve recently been searching for info about this subject for a while
  and yours is the greatest I have discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the supply?

 36. F*ckin’ awesome issues here. I’m very happy to peer your post. Thanks so much and i am taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 37. May I just say what a relief to uncover a person that truly knows what they are discussing on the web. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you surely have the gift.

 38. Greetings I am so thrilled I found your website, I really found you by error,
  while I was browsing on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but
  I have saved it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great b.

 39. Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just extremely wonderful. I actually like what you have received here, certainly like what you’re stating and the way in which wherein you are saying it.

  You make it enjoyable and you continue to care for to stay
  it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 40. Good post! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

 41. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

 42. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there. cialis walmart

 43. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is wanted on the net, somebody with slightly originality. helpful job for bringing something new to the web!

 44. Hello, Neat post. There’s a problem along with your website in web explorer, would test this… IE still is the market chief and a huge portion of other folks will omit your great writing due to this problem.

 45. It is indeed my belief that mesothelioma is actually the most deadly cancer. It contains unusual characteristics. The more I really look at it the harder I am confident it does not work like a real solid tissues cancer. In the event mesothelioma is a rogue virus-like infection, therefore there is the potential for developing a vaccine and offering vaccination for asbestos open people who are at high risk associated with developing upcoming asbestos related malignancies. Thanks for sharing your ideas about this important health issue.

 46. I seriously love your site.. Pleasant colors & theme. Did you build this site
  yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want
  to find out where you got this from or just what the theme is called.

  Kudos!

 47. Only wanna state that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 48. Fastidious answers in return of this issue with genuine arguments and explaining all on the topic of that.

 49. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely
  useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution &
  aid other users like its aided me. Great job.

 50. Fine way of explaining, and nkce paragraph to take faacts on the topic of my presentation focus, which i am going to present in university. buy kratom

 51. Great post. I was checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely useful info specially the closing phase 🙂 I take care of such info much. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 52. I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 53. This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you.

 54. Thanks for your fascinating article. Other thing is that mesothelioma is generally caused by the inhalation of fibers from asbestos fiber, which is a positivelly dangerous material. Its commonly witnessed among individuals in the construction industry that have long contact with asbestos. It can be caused by moving into asbestos protected buildings for long periods of time, Genetic makeup plays an important role, and some persons are more vulnerable for the risk as compared to others.

 55. I truly enjoy looking at on this internet site, it contains good articles. “One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 56. This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Cheers!

 57. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 58. you are in point of fact a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent task on this topic!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.