خانه / مقالات / زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

زندگی شخصی فاطمه مقیمی قدرتمندترین زن ایرانی

قدرتمندترین زن ، قدرتمندترین زن ایرانی
قدرتمندترین زن ایرانی کسی است که اولین شرکت بین المللی حمل و نقل در ایران را تاسیس کرده و اولین دارنده گواهینامه پای یک می باشد.صحبت از سیده فاطمه مقیمی است.در ادامه مصاحبه جالب وی را می خوانید.

قدرتمندترین زن ایرانی در حوزه اقتصاد

اولین زن ایرانی که مجوز شرکت حمل و نقل بین المللی دریافت کرده است. اولین زن ایرانی که پس از انقلاب گواهی نامه رانندگی پایه یک گرفته است. عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران. رئیس هیئت مدیره کانون زنان بازرگان ایران. مدیر نمونه به انتخاب سازمان پایانه های کل کشور. پیش کسوت نمونه به انتخاب وزارت راه و ترابری. استاد دانشگاه. کارآفرین برتر جهان اسلام به انتخاب بانک توسعه اسلامی. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی.

همان قدر که سایت ها و نشریات گوناگون از عکس و مصاحبه و خبر درباره سیده فاطمه مقیمی پر هستند، اتاقش را هم لوح های تقدیر و مدارک مختلف پر کرده اند. تقدیرنامه ها به ترتیب جلوی پنجره بزرگ اتاقش، در طبقه هفتم اتاق بازرگانی، چیده شده اند. هوای تهران، بعد از یک روز بارش برف زمستانی، تمیز است و دورنمای شهر از پشت لوح ها پیداست. همان طور که مقیمی به تلفن های پشت سر هم خود پاسخ می دهد، لوح ها را از نظر می گذرانم. لحنش صریح و آمرانه است. گاهی با کارمندانش شوخی مختصری می کند اما زود جدی می شود.

چند بار تاکید کرده که حوصله سوال های تکراری ندارد، و طوری برخورد می کند که انگار هیچ سوال تازه ای هم نمی شود از او کرد. می پرسم:«چرا ترکیب زن و کامیون این قدر برای رسانه ها جذاب است؟» یک لحظه سرش را بالا می آورد:«می خواهی مصاحبه ات را این طوری شروع کنی؟» لبخند می زنم و می گویم:«بله». مکثی می کند و مصاحبه با یکی از قدرتمندترین زنان ایران شروع می شود.قدرتمندترین زن

قدرتمندترین زن
قدرتمندترین زن ایرانی

با همان تعجبی که هنوز در صورتش مانده می گوید:«شاید چون کارهای سنگین برای خانم ها در همه جای دنیا سخت بوده و اینجا هم مثل جاهای دیگر است. اما غریب بودن قضیه به این دلیل است که، به صورت سنتی، رانندگی کامیون و ماشین سنگین برای زنان بعید و دور از ذهن به نظر می رسد.» بعد از او، زنان دیگری هم گواهی نامه پایه یک گرفته اند اما هیچ یک از آنها در شرکت مقیمی، که یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل بین المللی است، کار نمی کنند.

وقتی برای مصاحبه تماس گرفتم مقیمی تاکید کرد که راننده کامیون نیست. برای او، یاد گرفتن رانندگی بیشتر راهگشاه کار بوده است:«کار عجیب تر من این بود که اولین زنی بودم که توانستم مجوز تاسیس و مدیرعاملی یک شرکت حمل و نقل را بگیرم. دو سال طول کشید که این مجوز را به من بدهند. ۳۵ سال پیش پذیرفتن و باور کردن این موضوع که اصلا زن می تواند این کار را بکند خودش مسئله بود.»

سال ۱۳۵۸، مقیمی بیست و یک ساله پس از تحصیل در رشته راه و ساختمان به ایران بازگشت و امیدوار بود که بتواند در رشته خودش کار کند. اما اوضاع بازار کار او را به سمت مترجمی در یک شرکت کشاند. تازه بعد از شروع کار فهمید که آنجا شرکت حمل و نقل است. کارش در آن شرکت زیاد طول نکشید اما همان مدت کوتاه کافی بود که به این کار علاقه مند شود. در سال ۱۳۶۳ شرکت خودش را ثبت کرد و از یک اتاق در دفتر کار شوهرش شروع کرد. راننده هایی که او را می شناختند به این دفتر کوچک سرازیر شدند. شرکت او امروز یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه حمل و نقل است.

حرفه حمل و نقل و رانندگی ماشین های سنگین نه تنها شغلی مردانه محسوب می شود بلکه خانوادگی هم هست. پدر و مادر مقیمی، که هر دو معلم هستند، از تصمیم او برای انتخاب این حرفه جا خوردند:«وقتی دیدند می خواهم وارد چنین حوزه ای شوم کمی تامل کردند. با دید فرهنگی آنها، حضور یک دختر در کار آزاد، آن هم چنین نوع کار آزادی، عجیب و غریب بود.» برای زن جوانی که تصمیم گرفته بود خلاف همه دستورالعمل ها و انتظارات عمل کند کسی فرش قرمز نینداخته بود:«هر بار که به من می گفتند نمی شود، مصمم تر می شدم، باید می شد.»

آنچه دیگران کار سخت و خشن می دانند برای مقیمی «دوست داشتنی» است:«وقتی آدم کاری را دوست دارد همه مشکلات مربوط به آن برایش آسان می شود. برخلاف اینکه همه فکر می کنند راننده ها ممکن است آدم های خشن یا دور از نزاکتی باشند، به نظر من، برخوردشان با خانم ها خیلی مثبت تر است. مسئله مهم این است که خانم ها صبر و حوصله زیادی دارند و روش های برخوردشان متفاوت است. وقتی راننده ام سفر می رفت و یکی دو ماه از خانواده اش دور بود من به راحتی می توانستم با خانواده او ارتباط داشته باشم. اگر مرد بودم، همسر راننده نمی توانست با من حرف بزند یا کمبودهایی را که در غیاب شوهرش در زندگی اش داشت به من بگوید. پس زن بودن من نکات مثبت مضاعفی هم داشت.»

علاوه بر مدریت شرکت، مقیمی ۱۳ سال ریاست بخش رسیدگی به شکایات و حل اختلاف انجمن شرکت های حمل و نقل بین المللی را نیز به عهده داشته است. در کشوری که زنان بر مسند قضا نمی نشینند مقیمی در یکی از پرتنش ترین محیط ها مشغول به قضاوت بوده:«یک بار بسته ای به دستم رسید و با ترس و لرز بازش کردم. یک شمشیر صنایع دستی بود که شبیه ذوالفقار حضرت علی (ع) ساخته شده بود. در بسته نوشته بودند:هیچ کس با عدل تو نمی توانست به پرونده من رسیدگی کند. به همین دلیل این شمشیر را که نشان عدل علی است به تو تقدیم می کنم.»

قدرتمندترین زن ایرانی و کارآفرین برتر

«باور داشتن به اینکه دارو بدون وابستگی یا نظر و الفتی به یک فرد خاص می تواند وارد موضوعی شود خیلی مهم است. من اصلا نگاهم این نبود که با زنان نرمش داشته باشم. هر دو طرف می توانستند ادعایشان را با مدارک و اسناد ثابت کنند و کسی برنده بود که ادله کافی برای ادعایش داشت.» به نظر مقیمی، گرچه زن ها در دادگستری قاضی نیستند اما بسیاری از آنها در دعواهای خانوادگی نقش داور را ایفا می کنند.

مقیمی انگار نه از دعوا و تنش می ترسد و نه از خشونت حاکم بر این فضاها. بارها به خاطر راننده هایش دادگاه رفته و درگیر مشکلات آنها شده است:«وقتی راننده در یک مسیر کار می کند تمام اتفاق هایی که برایش می افتد به عهده مدیرعامل است. راننده اگر قاچاق ببرد، تخلف کند، بار کم بیاید، بار دیر برسد یا آسیب ببیند، همه به عهده مدیرعامل است. خیلی وقت ها تا مرحله ای رفته ام که گفته اند ساعت و انگشترت را بگذار و برو داخل بازداشتگاه. اما همیشه لحظه آخر ضامنی پیدا شده. چون همه این اتفاقات در شهرستان می افتاد سند تهران مرا قبول نمی کردند.»

بدون اینکه خطوط چهره اش تغییر کند، ادامه می دهد:«از این اتفاق ها زیاد افتاده است؛ راننده ام پشت فرمان سکته کرده، ماشین توی دره افتاده، خود راننده داغان شده و بار از بین رفته است. از آن طرف، خانواده اش نگران بوده اند و نمی شده به آنها خبر داد، و در چنین شرایطی من رسیده ام بالای سر راننده. موردی بود که تانکر منفجر شده و راننده سوخته بود. راننده ای داشتم که در مسیر روسیه به علت سردی هوا بخاری پریموس را داخل اتاق کامیون روشن کرده و دچار گازگرفتگی شده بود. راننده ای داشتم که در چچن سرش را بریده بودند…»

سختی رسیدگی به چنین موارد دلخراشی به کنار، یک لحظه تصور می کنم که در جاده ای دورافتاده زنی از ماشین پیاده شود و در برابر مردم محلی و پلیس و تیم امداد، خودش را مدیرعامل شرکت حمل و نقل معرفی کند. از برخوردهای مردم با او در چنین شرایطی می پرسم:«خارج از ایران راحت تر می پذیرفتند. داخل ایران هم اصلا مهم نبود که آنها بپذیرند، مهم این بود که من به کارم باور داشتم و می توانستم خودم را به آنها بقبولانم. اگر در کارت اعتماد به نفس داشته باشی و جلو بروی، می بینی که جامعه اطرافت هم قبولت می کند. البته نه اینکه مدام خطا کنی و با خفت جلو بروی. آدم باید آن قدر خودش را قوی کند که وقتی وارد ماجرایی می شود بتواند کار مثبتی ارائه بدهد…»

هنوز جمله اش تمام نشده که سراغ تلفن می رود. دو بار منشی اش نامه هایی برای امضا آورده و چند بار هم زنگ تلفنش مصاحبه را قطع کرده است. روی میزش نامه هایی منظم چیده شده اند و منتظر تصمیم گیری اند. جلویش دفتر کوچکی که کارهای روزانه اش را در آن می نویسد نیمه باز مانده است. در تمام ده دقیقه ای که در اتاقش بوده ام هم زمان درگیر چند کار بوده و هرازچندگاهی هم پرسیده که از سوال هایم چقدر باقی مانده است. گوشی تلفن را که می گذارد، می گویم:«در این سال ها هیچ وقت خسته شده اید؟» با بی تفاوتی می گوید:«نه، چرا باید خسته بشوم؟…» تماس تلفنی دیگری حرفش را قطع می کند.

کنجکاو می شوم که بدانم روز کاری اش کِی شروع می شود:«روز کاری برای من معنی ندارد. من ۲۴ ساعت کاری را می توانم توصیف کنم. امروز یک ربع به سه صبح از خواب بیدار شدم، چون خیلی کار داشتم. اول که بیدار می شوم از کار خانه شروع می کنم. اگر شب وقت گذاشته و غذا پخته باشم که هیچ، وگرنه صبح زود آشپزی می کنم.» می پرسم که خودش غذا می پزد:«طبیعتا. من مادرم.، همسرم، و بعد بیرون کار می کنم. وقتی از خانه بیرون می آیم هم دفاتر کاری مختلفی دارم. شرکت من اینجا نیست. کار در اتاق بازرگانی مسئولیت اجتماعی ام است.

من عضو هیئت نمایندگان و عضو هیئت رئیسه هستم. بنابراین مجبورم بخش زیادی از وقتم را اینجا بگذرانم. علاوه بر این، کمیسیون ها هم هست. صبح یک گروه فنلاندی آمده بودند که با آنها قرار داشتم. کار اداری روزانه هست. امروز ساعت سه همایش فساد اداری است که همه هماهنگی ها و مدیریتش را خودم انجام داده ام. هیچ روز من مثل روز قبل نیست. پنج شنبه ها هم در دانشگاه آزاد کارآفرینی و مقررات تجاری و صادرات و واردات تدریس می کنم.» دفتر یادداشتش را که ریز کارهای روزانه اش در آن نوشته شده، جلویم باز می کند و ورق می زند:«معمولا شب ها یک و دو می خوابم و پنج صبح بیدار می شوم.»

با این همه مشغله چطور از عهده مادری برآمده است؟ می گوید:«خُوب زندگی روال خودش را دارد. اگر این طور باشد، آدم نه باید ازدواج کند، نه بچه دار شود، نه تحصیل کند. من رشته ام مهندسی عمران بود ولی در چند سال اخیر کارشناسی مدیریت بازرگانی خواندم. دو تا کارشناسی ارشد گرفتم؛ یک ام بی ای و یک بازرگانی. برای دکترا دی بی ام گرفتم. همین طور دارم ادامه می دهم و هیچ کدام مانعی برای زندگی عادی ام نیست.»

 قدرتمندترین زن ایرانی و کارآفرین برتر

وقتی از مشکلات مادران جوان می گویم، بلافاصله جواب می دهد:«برنامه ریزی، عزیزم! اگر در کارتان برنامه ریزی داشته باشید، قطعا می توانید همه کار بکنید. من اعتقاد ندارم که باید روی یک کار تمرکز کنم و آن را تا آخر پیش ببرم و بعد بروم مرحله بعدی. مگر شما وقتی نفس می کشید، غذا نمی خورید، وقتی غذا می خورید، چشمتان کار نمی کند؟ من عادت کرده ام چند کاره باشم. همین الان که با شما حرف می زدم، چیزی می نوشتم، موبایلم را جواب می دادم و به کارهایم می رسیدم. هیچ وقت نمی نشینم جلویتان و نیم ساعت فقط با شما حرف بزنم. وقتی کارهایم را با هم انجام می دهم شاید بتوانم سه برابر فرد عادی کار کنم. خیلی از این چیزها با تمرین به وجود می آید.»

از دوران بارداری اش در میان این همه مشغله می پرسم:«من از پشت میز کارم رفتم بیمارستان. بچه ام ۱۳ روزه بود که آوردمش دفتر. کنار میزم یک تخت چرخ دار داشتم. تا موقعی که می توانستم نگهش دارم کنار خودم بود. وقتی راه افتاد برایش پرستار گرفتم تا وقتی که حرف زد و بعد بردمش مهد کودک.»

وقتی از رابطه اش با زنان دیگر می پرسم بلافاصله به کانون زنان بازرگان اشاره می کند. توضیح می دهم که منظورم روابط شخصی اش است:«من خیلی رفت و آمدهای دوره ای ندارم. بخش زیادی از زمانم صرف کار می شود و بسیاری از دوستانم هم دوستان کاری اند؛ پس خیلی با هم تشابه داریم. در فامیل دیگر خانم مقیمی نیستم… چرا، شاید هم هستم.» درباره رابطه با همسرش می پرسم:«فکر می کنید رابطه خوبی نداریم؟» می خواهم توضیح دهم که منظورم همراهی همسرش با اوست، اما حرف نیمه تمام می ماند:«این رابطه آن قدر خوب هست که می توانم به راحتی بیرون کار کنم و برای کارهایم زمان بندی کنم. همسرم با من همسو و همراه است تا بتوانم مسئولیت های اجتماعی ام را انجام دهم.

به دیر رفتن و زود آمدنم ایرادی نمی گیرد. در هفته گذشته دو شب ساعت سه و خُرده ای به خانه رفتم، آن هم برای اینکه رفته بودم سراغ کارتن خواب ها. باران هم می آمد.» درباره کارهای خیریه ای که انجام می دهد، می پرسم:«این کار را دوست دارم. همه چیز که اقتصادی نیست. اگر کانالم در تلگرام را دنبال کنید، آنجا مرتب پیغام و عکس می گذارم.»

علاوه بر همه اینها، در سیاست هم فعال است. در آستانه انتخابات مجلس، بحث هایی در مورد سهمیه زنان مطرح شده است. نظرش را در این باره می پرسم:«من ۳۰ درصد سهمیه زنان را در مجلس حداقلی می دانم، نه حداکثری. درصد حداکثری به قابلیت های خانم ها بستگی دارد. اعتقاد دارم اگر قانونی درباره زنان در حال تصویب است، اگر خود زنان که ذی نفع هستند در مجلس حضور نداشته باشند، قانون خوب نوشته نمی شود. بنابراین نیاز است که زنان حضور داشته باشند، اظهارنظر کنند و تاثیرگذار باشند.»

می گوید در دوره های قبلی مجلس حقوق زنان درست در نظر گرفته نشده و خیلی از قوانینی که برای زنان نوشته شده درست و حمایتی نبوده، مثل کاهش ساعات کاری و افزایش مرخص زایمان:«این قوانین باعث حذف شدن زنان از حوزه کار و فعالیت اجتماعی شده است. کارفرمایی که می داند در طول دوران کاری باید به کارمندان زن دو تا سه دفعه مرخصی زایمان شش ماهه بدهد به طور طبیعی رغبتی به استخدام زنان ندارد. این یعنی خارج کردن نیروهای زن از بازار کار.»

از او می پرسم که در صورت راه یافتن زنان تاثیرگذار بخش های اقتصادی به مجلس چقدر می توان به حمایتشان از حقوق زنان امید بست. پاسخ می دهد:«نمی شود جنسیت را نادیده بگیرید. هرچقدر هم بخواهیم فراجنسیتی حرف بزنیم، به دلیل بی مهری ای که به نقش آفرینی اقتصادی زنان در جامعه شده، قطعا این گروه مسئله زنان را مطرح می کنند. وقتی ۶۰ درصد دانشجویان ما دختر هستند، یعنی ۶۰ درصد مدیران آینده جامعه باید زن باشند. قرار نیست این دخترها تحصیلات دانشگاهی کنند، بعد همه بروند خانه نشین بشوند و فقط همسرداری و بچه داری کنند. قاعدتا وارد بازار کسب و کار می شوند و باید قدرت حرف زدن و مشارکت داشته باشند.

بنابراین، اگر قوانین به نفع زنان نیست، نباید به ضررشان هم باشد. اگر زنانی مثل من وارد مجلس شوند باید بستر را برای رشد صددرصدی جامعه آماده کنند، نه رشد پنجاه درصدی که شامل مردان است. به هر صورت، من هم نگاه زنانه دارم و هم نگاه کسی را که ۳۵ سال کار اقتصادی کرده است. به نظر من، مجلس نیاز دارد افرادی که درگیر کار اقتصادی هستند در مشاوره برای تصمیم گیری و تصویب قانون حضور داشته باشند. کسی که خودش اصطلاحا دست به آچار نباشد و جنبه های فنی و حرفه ای تولید و صنایع را نداند چطور ممکن است در جزییات قوانین اظهارنظر کند؟»

با آنکه مقیمی یکی از بانفوذترین فعالان اقتصادی زن در ایران است و ۳۵ سال سابقه فعالیت اقتصادی دارد، اما در همایشی که به تازگی برای پیشکسوتان اتاق بازرگانی برگزار شد نام او از قلم افتاد. در اتاقی که مردان تمام صندلی هایش را اشغال کرده بودند اعتراض مقیمی با یک شوخی قدیمی پاسخ داده شد:«خانم که سنشان به پیش کسوتی نمی رسد». این ماجرا را قبلا همکاران مقیمی برایم تعریف کرده بودند. پیش از آنکه درباره دلخوری اش بپرسم، تلفن اتاقش دوباره زنگ می خورد. منشی اش وارد می شود و مصاحبه با یکی از قدرتمندترین زنان ایران، با بدرقه ای کوتاه و یک مشت پسته ای که در جیبم می ریزد، به پایان می رسد!

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟ می دانیم که همه برای رسیدن به موفقیت به …

۴۱۰ نظر

 1. Cialis Tarif Priligy Usa Sale Pharmacy Top Pills Coupons Naklofen Duo English Language Where To Buy Celebrex Cheap Sample Viagra

 2. Chloroquin Viagra Similar kamagra sildenafil 300 mg Levitra Orodispersibile Prezzo

 3. Effet Viagra Femme zoloft 100 without a prescription Cialis Spanien Kamagra PiРів„– Propecia Dolore

 4. How Do You Rate Keflex Comprare Cialis In Italia Cialis 10 Mg Tadalafil Filmtabletten cialis Amoxicillin Dosages For Dogs Wirkung Viagra Lasst Nach Propecia Precio Farmacia Comprar

 5. Side Effects Cephalexin Mercalm Medication Buy Canadian Viagra Cheap Soft Tab Viagra Peces De Colores Priligy

 6. Yay google is my world beater helped me to find this great web site! .

 7. Cialis Tratamiento Impotencia como conseguir viagra en espana Canadadrugs 500mg Amoxicillin Times Day

 8. medicare insurance over the counter paid for drugs should not be taken on daily basis. Take it only when feel urge for sex. Daily intake will make you habitual to it, which is not a good practice. Do not take overdose of best docs as it can cause serious health problems. If you think you have taken its overdose then seek medical attention without delay.

 9. Men procure to keep winning hooch when engaging canadian pharmacy pill. Their coalition throw worthless form on blood to and affects health. Grapefruit and grapefruit extract should also be avoided. Touching any machinery should be avoided as the anaesthetize causes drowsiness, as a result may prompt in an accident. Also it is apprise not to waken suddenly after enchanting this medication. If any side effects come to after taking looking for doctor conscious of your doctor soon.

 10. (Google News) – Instruction as much as you need. All forms, trade-mark favour and blover the counter viagra, are there to select from. Buying your medicines has not till hell freezes over been simpler before. The convenience is really wonderful. The sheer affluence by which you can physician medicine and many other medicines online is as a matter of fact an acquaintance to savor. November 31, 2019 12:35

 11. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 12. Hi everyone, it’s my first go to see at this website, and post is genuinely fruitful for me, keep up posting such articles.

 13. XhfG1F This awesome blog is really interesting and informative. I have chosen a lot of useful tips out of it. I ad love to go back every once in a while. Cheers!

 14. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc. cialis sans ordonnance.

 15. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back. canadian generic viagra

 16. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos viagra without a doctors prescription

 17. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks canadian pharmacy

 18. Most of what you state happens to be astonishingly precise and it makes me wonder why I had not looked at this with this light before. Your article really did switch the light on for me as far as this particular subject goes. Nonetheless there is actually one issue I am not necessarily too cozy with and whilst I make an effort to reconcile that with the main theme of the position, permit me see just what the rest of your subscribers have to say.Well done. canada pharmacy online

 19. After looking at a few of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me your opinion.Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there. duloxetine.

 20. Wow! At last I got a website from where I be capable of genuinely get useful facts concerning my study
  and knowledge.

 21. I just want to mention I am just all new to blogging and site-building and truly savored this web site. Very likely I’m likely to bookmark your website . You surely come with incredible articles and reviews. Cheers for sharing with us your blog.

 22. I gotta bookmark this website it seems invaluable very useful

 23. For the reason that the admin of this web site is working, no question very shortly
  it will be famous, due to its feature contents.

 24. I and my friends have been taking note of the excellent strategies located on your web page while before long developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those secrets. The young boys ended up as a result stimulated to read all of them and have extremely been loving those things. Appreciation for actually being indeed kind and then for considering this sort of essential themes most people are really eager to discover. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner. viagra without a doctor prescription

 25. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 26. Yes! Finally someone writes about plenty of fish dating
  site.

 27. My wife and i were now cheerful when Louis managed to round up his studies with the precious recommendations he made through your web site. It’s not at all simplistic to just always be giving away things which usually some others might have been making money from. And we also consider we need the writer to appreciate because of that. The main explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships your site make it easier to foster – it’s everything extraordinary, and it’s really aiding our son and our family reckon that that idea is cool, and that’s incredibly mandatory. Thank you for all the pieces! viagra samples

 28. You have brought up a very excellent details , appreciate it for the post. canadian pharmacy

 29. I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely must i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail about the head. Your notion is outstanding; the thing is something which too few everyone is speaking intelligently about. I will be happy that we found this at my seek out some thing relating to this.

 30. Hi mates, how is the whole thing, and what you want to say on the topic of this paragraph, in my view its
  truly awesome in support of me.

 31. You really should experience a tournament first of the finest blogs on the internet. I’m going to suggest this website!

 32. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. online pharmacy

 33. This is a topic that is close to my heart… Best wishes!
  Where are your contact details though?

 34. Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on! parapharmacie lafayette.

 35. Thank you, I’ve recently been searching for info about this subject for a while
  and yours is the greatest I have discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the supply?

 36. F*ckin’ awesome issues here. I’m very happy to peer your post. Thanks so much and i am taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 37. May I just say what a relief to uncover a person that truly knows what they are discussing on the web. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you surely have the gift.

 38. Greetings I am so thrilled I found your website, I really found you by error,
  while I was browsing on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but
  I have saved it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great b.

 39. Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just extremely wonderful. I actually like what you have received here, certainly like what you’re stating and the way in which wherein you are saying it.

  You make it enjoyable and you continue to care for to stay
  it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 40. Good post! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

 41. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

 42. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there. cialis walmart

 43. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is wanted on the net, somebody with slightly originality. helpful job for bringing something new to the web!

 44. Hello, Neat post. There’s a problem along with your website in web explorer, would test this… IE still is the market chief and a huge portion of other folks will omit your great writing due to this problem.

 45. It is indeed my belief that mesothelioma is actually the most deadly cancer. It contains unusual characteristics. The more I really look at it the harder I am confident it does not work like a real solid tissues cancer. In the event mesothelioma is a rogue virus-like infection, therefore there is the potential for developing a vaccine and offering vaccination for asbestos open people who are at high risk associated with developing upcoming asbestos related malignancies. Thanks for sharing your ideas about this important health issue.

 46. I seriously love your site.. Pleasant colors & theme. Did you build this site
  yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want
  to find out where you got this from or just what the theme is called.

  Kudos!

 47. Only wanna state that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 48. Fastidious answers in return of this issue with genuine arguments and explaining all on the topic of that.

 49. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely
  useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution &
  aid other users like its aided me. Great job.

 50. Fine way of explaining, and nkce paragraph to take faacts on the topic of my presentation focus, which i am going to present in university. buy kratom

 51. Great post. I was checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely useful info specially the closing phase 🙂 I take care of such info much. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 52. I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 53. This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you.

 54. Thanks for your fascinating article. Other thing is that mesothelioma is generally caused by the inhalation of fibers from asbestos fiber, which is a positivelly dangerous material. Its commonly witnessed among individuals in the construction industry that have long contact with asbestos. It can be caused by moving into asbestos protected buildings for long periods of time, Genetic makeup plays an important role, and some persons are more vulnerable for the risk as compared to others.

 55. I truly enjoy looking at on this internet site, it contains good articles. “One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 56. This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Cheers!

 57. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 58. you are in point of fact a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent task on this topic!

 59. Since the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be
  well-known, due to its feature contents.

 60. I was reading through some of your blog posts on this internet site and I think this web site is rattling instructive! Keep posting .

 61. Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 62. I as well as my pals were found to be examining the good items from the website and so all of the sudden got a terrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those tips. All of the people are already for that reason warmed to read all of them and have now in truth been using these things. Many thanks for really being so kind and also for getting this sort of notable tips millions of individuals are really eager to be aware of. My personal sincere regret for not saying thanks to earlier.

 63. Well I sincerely enjoyed studying it. This information procured by you is very effective for accurate planning.

 64. Heya i am for the first time here. I came across this board and I
  to find It really helpful & it helped me out much. I am hoping to give something back and
  aid others like you aided me.

 65. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 66. I have been surfing on-line greater than three hours today, but I by no means found any fascinating article like yours. It’s beautiful price enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before. viagra without doctor prescription

 67. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 68. construction jobs are on the rise again these days because the recession is almost over**

 69. Hello there I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was looking on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 70. magnificent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 71. Ahaa, its pleasant dialogue concerning this article here at this web site, I have read all that, so now me also
  commenting at this place.

 72. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100’lerce şablon. 1000’lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100’lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 73. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 74. Profesyonel web sitesi yapan firmalar, arasında öncü pozisyonda olan firmamız profesyonel ekibiyle hizmet sunmaktadır. Web Macaw ile Web sitesi yapan yerler arasında bol referansları …

 75. Thanks to my father who stated to me regarding this blog, this webpage is in fact remarkable.

 76. One thing is one of the most widespread incentives for making use of your card is a cash-back or rebate supply. Generally, you get 1-5% back for various purchases. Depending on the cards, you may get 1% again on most expenses, and 5% in return on acquisitions made from convenience stores, filling stations, grocery stores and also ‘member merchants’.

 77. I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 78. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

 79. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 80. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 81. You are my inhalation , I own few blogs and infrequently run out from to brand.

 82. I would like to express thanks to you just for bailing me out of such a matter. Right after exploring through the online world and seeing principles which were not pleasant, I thought my entire life was gone. Living without the presence of answers to the problems you have fixed by way of your good post is a crucial case, as well as the kind that could have badly affected my career if I hadn’t noticed your web blog. That competence and kindness in handling all things was tremendous. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a thing like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks for your time very much for your high quality and result oriented guide. I won’t think twice to recommend your blog post to anybody who needs and wants counselling on this problem.

 83. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 84. You have observed very interesting points! ps nice website.

 85. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 86. I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up.

 87. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 88. I have learned some new items from your site about computers. Another thing I’ve always thought is that laptop computers have become a specific thing that each house must have for many people reasons. They supply you with convenient ways to organize homes, pay bills, shop, study, tune in to music and perhaps watch tv shows. An innovative solution to complete these tasks is by using a mobile computer. These personal computers are portable ones, small, powerful and transportable.

 89. Perfectly written written content , thanks for selective information .

 90. WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 91. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 92. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 93. My husband and i were so glad that Ervin managed to deal with his web research from your precious recommendations he received when using the web pages. It is now and again perplexing just to continually be handing out guidance some other people might have been trying to sell. And we see we have got the blog owner to appreciate because of that. The most important explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will assist to promote – it is many sensational, and it’s really aiding our son in addition to our family consider that this issue is thrilling, which is quite essential. Thanks for the whole thing!

 94. Well I sincerely enjoyed reading it. This post offered by you is very useful for good planning.

 95. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 96. Generally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great post.

 97. This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 98. I mastered more new stuff on this losing weight issue. 1 issue is a good nutrition is highly vital if dieting. A huge reduction in fast foods, sugary meals, fried foods, sweet foods, pork, and white flour products could possibly be necessary. Holding wastes unwanted organisms, and toxins may prevent ambitions for losing belly fat. While selected drugs temporarily solve the problem, the horrible side effects aren’t worth it, and so they never offer you more than a non permanent solution. It is just a known undeniable fact that 95% of fad diets fail. Thanks for sharing your ideas on this site.

 99. Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes which will make the largest changes. Many thanks for sharing!

 100. Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your great writing due to this problem.

 101. Thanks for the helpful post. It is also my belief that mesothelioma cancer has an extremely long latency interval, which means that warning signs of the disease might not emerge right up until 30 to 50 years after the preliminary exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, and that is the most common form and is affecting the area throughout the lungs, may cause shortness of breath, breasts pains, and a persistent coughing, which may bring about coughing up blood vessels.

 102. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is really a great site.

 103. Dead composed articles, regards for entropy. “You can do very little with faith, but you can do nothing without it.” by Samuel Butler.

 104. I quite like reading a post that can make people think. Also, many thanks for permitting me to comment.

 105. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 106. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 107. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 108. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 109. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 110. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 111. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 112. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out anyone with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that’s wanted on the internet, somebody with slightly originality. useful job for bringing something new to the internet!

 113. I would like to show my thanks to you just for rescuing me from this situation. As a result of checking throughout the internet and meeting opinions which are not beneficial, I believed my life was over. Living without the presence of solutions to the problems you’ve sorted out as a result of your guideline is a critical case, as well as those which may have in a wrong way affected my career if I hadn’t encountered your website. Your own competence and kindness in dealing with all the things was very helpful. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can also at this time look forward to my future. Thank you very much for this professional and effective guide. I will not hesitate to endorse the website to any person who requires guidelines on this subject matter.

 114. Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 115. I wish to show my appreciation to this writer just for bailing me out of this particular incident. After browsing through the the net and obtaining thoughts which are not pleasant, I was thinking my entire life was over. Existing minus the solutions to the problems you’ve solved all through your main guideline is a serious case, as well as the ones which might have in a negative way damaged my career if I hadn’t discovered the blog. Your actual know-how and kindness in taking care of all the stuff was excellent. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks for your time so much for your specialized and results-oriented help. I won’t think twice to propose your web page to anybody who needs to have counselling about this problem.

 116. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 117. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 118. Your home is valueble for me. Thanks!…

 119. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 120. It’s in reality a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 121. Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 122. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 123. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 124. I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up.

 125. You could certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. “In order to preserve your self-respect, it is sometimes necessary to lie and cheat.” by Robert Byrne.

 126. I believe that avoiding refined foods will be the first step so that you can lose weight. They may taste very good, but refined foods currently have very little vitamins and minerals, making you eat more in order to have enough power to get throughout the day. If you are constantly feeding on these foods, transitioning to whole grain products and other complex carbohydrates will help you to have more strength while consuming less. Interesting blog post.

 127. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks

 128. Great goods from you, man. I have take into account your stuff previous to and you’re simply too excellent. I actually like what you’ve received right here, really like what you are stating and the way through which you say it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 129. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “The future is not something we enter. The future is something we create.” by Leonard I. Sweet.

 130. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 131. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 132. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 133. Pretty portion of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I fulfillment you get admission to constantly rapidly.

 134. I truly enjoy reading through on this internet site , it contains superb articles . “Do what you fear, and the death of fear is certain.” by Anthony Robbins.

 135. Valuable info. Fortunate me I discovered your web site accidentally, and I am surprised why this twist of fate didn’t took place in advance! I bookmarked it.

 136. I’ve observed that in the world of today, video games are definitely the latest phenomenon with children of all ages. Periodically it may be out of the question to drag your son or daughter away from the activities. If you want the best of both worlds, there are several educational games for kids. Good post.

 137. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 138. I was just searching for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 139. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back at some point. I want to encourage you to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 140. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 141. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing due to this problem.

 142. I do trust all of the ideas you have introduced on your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 143. There’s definately a lot to know about this topic. I love all the points you have made.

 144. It is appropriate time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you can write next articles referring to
  this article. I desire to read more things about it!

 145. F*ckin’ awesome issues here. I’m very satisfied to peer your article. Thanks so much and i’m taking a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 146. This is a unquestionably interesting post. You are doing well with writing.

  You can also make out my website here: money

 147. This info is worth everyone’s attention. When can I find out more?

 148. I reckon something really interesting about your web blog so I saved to favorites .

 149. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, wonderful blog!

 150. Saved as a favorite, I really like your web site!

 151. This is probably the a- peacefulness i be enduring seen so far.

  Check my neighbourhood too: http://dreamhosting.ro – web host ieftin

 152. As I web site possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 153. Terrific work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 154. Hi there to all, for the reason that I am truly keen of reading this
  blog’s post to be updated daily. It carries good data.

 155. This is indubitably the superlative content i be enduring seen so far.

  Leave my milieu too: web host ieftin

 156. This is in all likelihood the best peacefulness i own seen so far.

  Verify my neighbourhood too: gazduire site

 157. Hello very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I am glad to find so many useful information here in the post, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

 158. Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

 159. What’s up Dear, are you actually visiting this site regularly, if so then you will absolutely get good know-how.

 160. I found your weblog web site on google and test a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you afterward!…

 161. My husband and i were happy that Raymond managed to round up his research through the precious recommendations he discovered from your own blog. It is now and again perplexing to just choose to be freely giving things which often some others might have been selling. So we figure out we need the writer to appreciate because of that. The entire explanations you have made, the simple site menu, the friendships your site help to instill – it is mostly wonderful, and it is letting our son in addition to us consider that the theme is fun, and that’s particularly pressing. Thanks for the whole lot!

 162. I want to show some appreciation to you for rescuing me from such a situation. Right after looking out through the search engines and seeing techniques which are not helpful, I was thinking my life was gone. Being alive without the presence of approaches to the problems you have resolved by means of your entire post is a critical case, and the kind that could have adversely damaged my entire career if I hadn’t encountered your web blog. The expertise and kindness in controlling all things was priceless. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a stuff like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for this professional and amazing help. I won’t think twice to suggest the sites to anyone who would like direction on this problem.

 163. I have been examinating out many of your articles and i must say pretty nice stuff. I will definitely bookmark your site.

 164. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 165. What i do not understood is in fact how you are not really much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize thus significantly on the subject of this subject, made me for my part imagine it from so many varied angles. Its like men and women are not involved until it’s something to do with Woman gaga! Your individual stuffs great. All the time maintain it up!

 166. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 167. Excellent post however I was wondering if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate
  a little bit more. Cheers!

 168. I was looking through some of your posts on this site and I think this web site is really informative! Keep on posting.

 169. Some genuinely excellent content on this web site , regards for contribution.

 170. Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 171. Thanks , I’ve recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the greatest I have discovered so far. However, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 172. You made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 173. This is a truly signal post. Thanks quest of posting this.

  What do you over about my website: realizare website

 174. Because the admin of this site is working, no question very quickly it will be famous, due to its
  feature contents.

 175. This is a very important post. Thanks instead of posting this.

  What do you over close by my website: web design bucuresti

 176. This is a very signal post. Thanks as a service to posting this.

  What do you think almost my website: $200 a day

 177. This is my first time pay a quick visit at here and i am
  genuinely pleassant to read all at single place.

 178. This is a same weighty post. Thanks for posting this.

  What do you over almost my website: web design

 179. clean insect generic viagra 100mg fine comfortable downtown writing viagra cheap effectively shirt
  deeply poetry viagra pills yesterday major [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra sales[/url] roughly stranger generic viagra
  sales basically recognition http://viagenupi.com/

 180. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix in case you werent too busy searching for attention.

 181. I every time used to study paragraph in news papers but now
  as I am a user of internet therefore from now I am using net
  for articles, thanks to web.

 182. F*ckin’ tremendous things here. I’m very glad to see your article. Thanks a lot and i’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 183. This is a to a great extent important post. Thanks quest of posting this.

  What do you think close by my website: servicii web design

 184. hi!,I really like your writing so so much! share we be in contact more approximately your article on AOL? I need an expert on this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look forward to look you.

 185. This is a truly signal post. Thanks as a service to posting this.

  What do you over nearby my website: creare site de prezentare bucuresti

 186. This is a truly important post. Thanks as a service to posting this.

  What do you believe nearby my website: web design bucuresti

 187. This is a same signal post. Thanks quest of posting this.

  What do you believe almost my website: servicii creare site web

 188. This is a very important post. Thanks for posting this.

  What do you think about my website: creare site bucuresti

 189. hi!,I love your writing so a lot! share we be in contact extra approximately your article on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 190. Good website! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 191. Hello, i believe that i noticed you visited my blog thus i came to “go back the favor”.I’m trying to in finding things to improve my web site!I guess its ok to use a few of your ideas!!

 192. Hello, blame you looking for tidings! side effects for viagra http://viapwronline.com I repost in Facebook.
  when will viagra become generic

 193. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re wonderful! Thanks!

 194. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 195. Good info and straight to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thanks 🙂

 196. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 197. It is my belief that mesothelioma can be the most lethal cancer. It’s got unusual traits. The more I really look at it the more I am assured it does not react like a real solid flesh cancer. In the event that mesothelioma is really a rogue viral infection, then there is the potential for developing a vaccine and also offering vaccination for asbestos subjected people who are at high risk with developing potential asbestos related malignancies. Thanks for giving your ideas about this important ailment.

 198. I’ve learn a few excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create one of these great informative website.

 199. Really quite a lot of excellent information! gabapentin

 200. Good article. It is extremely unfortunate that over the last 10 years, the travel industry has already been able to to take on terrorism, SARS, tsunamis, influenza, swine flu, along with the first ever real global economic collapse. Through everthing the industry has really proven to be sturdy, resilient plus dynamic, discovering new strategies to deal with difficulty. There are always fresh complications and the possiblility to which the marketplace must once again adapt and respond.

 201. A person essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Great job!

 202. Your house is valueble for me. Thanks!…

 203. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out anyone with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the net, someone with somewhat originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 204. This is a to a great extent weighty post. Thanks quest of posting this.

  What do you over about my website: https://webdesignbucurestii.blogspot.com/

 205. Hello, recognition you http://cialisxtl.com in discomfit of facts! generic for cialis
  viagra on line no prec

 206. fantastic points altogether, you simply received a new reader. What would you recommend in regards to your put up that you simply made a few days in the past? Any positive?

 207. This is a very weighty post. Thanks quest of posting this.

  What do you believe about my website: https://agentiewebdesignbucurestix.blogspot.com/

 208. I every time emailed this website post page to all my contacts, as if like to read it after that my friends will too.

 209. Great post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the closing part 🙂 I deal with such info much. I used to be seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 210. You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart. “The only way most people recognize their limits is by trespassing on them.” by Tom Morris.

 211. You actually explained this terrifically. Celexa Ssri

 212. Very well written article. It will be supportive to anyone who usess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 213. Tarif Cialis Nizagara For Sale Cialis Propecia Overdose Hair Loss

 214. Good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon).
  I have bookmarked it for later!

 215. whoah this blog is excellent i love studying your posts. Stay up the good work! You recognize, lots of people are searching around for this info, you could help them greatly.

 216. Excellent weblog here! Additionally your site lots up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your associate link for your host?
  I desire my website loaded up as fast as yours lol

 217. Cialis cialis 20mg 30 day cialis trial offer

 218. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « ۱٫ Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[۳] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 219. Thank you, I’ve just been looking for information about this topic for a long time and yours is the greatest I have found out so far. But, what about the conclusion? Are you sure concerning the source?

 220. Hello there, I found your blog via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 221. There are very lots of details that way to consider. This is a fantastic examine start up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly you’ll find questions just like the one you raise up where the most critical factor will likely be getting work done in honest very good faith. I don?t know if recommendations have emerged about items like that, but I know that a job is clearly referred to as a good game. Both children glance at the impact of only a moment’s pleasure, throughout their lives.

 222. Tamoxifen Citrate For Sale cialis 5mg best price Cialis En Linea What Are The Reactions To Amoxicillin Propecia Merck Sharp

 223. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 224. It is in reality a great and useful piece of info. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 225. Hello mates, nice piece of writing and pleasant urging commented
  at this place, I am really enjoying by these.

 226. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 227. I am also writing to make you understand of the perfect discovery my cousin’s daughter had reading your webblog. She discovered several details, with the inclusion of how it is like to possess an ideal coaching mood to let other individuals with ease understand a number of very confusing subject areas. You truly surpassed people’s expectations. Thanks for showing these priceless, healthy, edifying and as well as cool guidance on the topic to Sandra.

 228. Hello ! This is a extraordinarily engrossing record that you made

  Save up it up ! cbd gummies

 229. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it
  yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a nice blog like this one nowadays.

 230. My brother recommended I might like this website. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for
  this info! Thanks!

 231. far wake viagra generic why telephone generic viagra without subscription walmart somehow
  error viagra without a doctor prescription 150 mg forever term [url=http://www.vagragenericaar.org/#]generic viagra without
  subscription walmart[/url] terribly positive cheap sildenifil no prescription necessarily committee http://www.vagragenericaar.org/

 232. It¡¦s truly a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 233. Thanks for sharing your thoughts about creare site de prezentare.
  Regards

 234. My partner and I absolutely love your blog and find nearly
  all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer
  guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind producing a post
  or elaborating on many of the subjects you write related to here.

  Again, awesome web site!

 235. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 236. Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 237. I used to be more than happy to seek out this web-site.I wished to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 238. behind tongue [url=http://cavalrymenforromney.com/#]cenforce 50 for sale[/url] just employee there emotion buy cenforce previously brush cenforce 50 for sale often stick http://cavalrymenforromney.com/

 239. Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

 240. Join for free to exchange clothes, toys, accessories, librtos and video games in your city. https://swaphouse.net/

 241. I just like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and take a look at again here frequently. I’m fairly certain I’ll be told lots of new stuff right right here! Good luck for the next!

 242. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both
  show the same results.

 243. I acquired more new things on this weight-loss issue. Just one issue is that good nutrition is extremely vital if dieting. A big reduction in fast foods, sugary foods, fried foods, sugary foods, pork, and bright flour products can be necessary. Keeping wastes bloodsuckers, and poisons may prevent aims for losing fat. While specified drugs momentarily solve the problem, the bad side effects are usually not worth it, and they never provide more than a momentary solution. It is a known indisputable fact that 95% of celebrity diets fail. Thanks for sharing your notions on this site.

 244. Join for free to exchange clothes, toys, accessories, librtos and video games in your city. https://swaphouse.net/

 245. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to provide one thing again and help others like you aided me.

 246. A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish incredible. Magnificent job!

 247. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 248. Thanks for every other informative blog. The place else could I get that type of info written in such an ideal approach? I’ve a challenge that I am just now running on, and I have been on the look out for such information.

 249. This is a very nice website you have here. Check my website too: clash royale hack

 250. Thank you for any other informative web site. Where else may just I get that type of info written in such an ideal approach? I’ve a venture that I am just now operating on, and I have been at the glance out for such information. pharmacie en ligne

 251. As soon as I detected this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 252. Altogether satisfactory article . I couldn’t agree more on the report provided.

  What do you reflect on about my site ? calculator-rca-ieftin.ro

 253. Wow, wonderful blog format! How long have you been blogging for? you make running a blog glance easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 254. I¡¦ll immediately clutch your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 255. Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 256. cialis india
  [url=https://getcialistabsfasty.com/#]cialis india[/url] https://getcialistabsfasty.com/

 257. I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 258. Rather delightfully article . I couldn’t agree more on the report provided.

  What do you reflect on about my plot ? 123movies

 259. Very delightfully article . I couldn’t to more on the message provided.

  What do you think about my placement ? mineral sunscreen and acne

 260. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 261. Thanks , I have recently been looking for information about this subject for a while and yours is the best I’ve found out so far. But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning the source?

 262. you’re in point of fact a just right webmaster. The website loading pace is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a magnificent process in this matter!

 263. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort. viagra online

 264. Nicely put, Thanks. [url=https://canadianpharmacyopen.com/]canada online pharmacies[/url]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.