خانه / مقالات / فاطمه دانشور چگونه ثروتمند شد؟

فاطمه دانشور چگونه ثروتمند شد؟

فاطمه دانشور چگونه ثروتمند شد؟

 

تندرستی – سارا فرجی: دفترش در بالاترین طبقه یک برج در شمال شهر تهران است. جایی که وقتی از پنجره اش بیرون را نگاه می کنی، بیش از نیمی از شهر خاکستری را می توانی ببینی. به گفته خودش تلاش کرده تا حد ممکن دفترش را زنانه دکور کند و از ظرافت های خاصی برای تزیین آن بهره ببرد که به نظر می رسد تا حد بسیار زیادی هم موفق بوده است؛ ترکیب دو رنگ آبی اقیانوسی با قهوه ای و طلایی علاوه بر حس آرامشی که به اتاقش داده، آنجا را بیش از بیش بزرگ و دلباز نشان می دهد. جز تعدادی بشقاب های دیواری با طرح های ایرانی، سنتی و یک تابلوی نقاشی روی دیوارهای اتاق کارش چیزی دیده نمی شود.

فاطمه دانشور از شیوه پولدارشدنش می گوید

میزش هم برخلاف خیلی از مدیران خیلی خلوت و مرتب است و مجموعه همه اینها یعنی اینکه وارد اتاق فردی شده ای که همه چیزش منظم و مرتب و سر جای خودش است. تعدادی مجله و تقدیرنامه هم روی یکی از میزعسلی های مبلمانش بود؛ اما در این اتاق کار زنانه، دو چیز خیلی خودنمایی می کرد؛ اول استفاده بهینه از سازه های تیرآهنی- برای مقاومت برابر زلزله- به عنوان بخشی از دکور اتاق، دوم هم مجسمه ای برگرفته از داستان افسانه ای «سیزیف» که در فضای اتاق خیلی به چشم می امد. به گفته خودش آن را از یک خبرنگار هدیه گرفته.

سیزیف در اساطیر یونان به خاطر فاش کردن راز خدایگان محکوم شد صخره ای بزرگ را روی شیبی ناهموار تا بالای قله ای بغلتاند و همیشه لحظه ای پیش از آنکه به انتهای مسیر برسد، سنگ از دستش خارج می شد و او باید کارش را از ابتدا شروع می کرد. به گفته خودش هرکسی از این مجسمه برداشت خاصی می کند. یکی از آن برداشت نماد افراد موفق را می کند، یکی راجع به تلاش کردن حدس می زند و حتی برخی آن صخره سنگ دایره ای بزرگ را به کره زمین تعبیر می کنند.

 

این بانوی کارآفرین جزو آن دسته ثروتمندانی است که برخلاف خیلی ها که دارا هستند ولی در حرف های شان از «ندارم، ندارم»های شان بیشتر می گویند، به راحتی از داشته های خود سخن می گوید. صدای نرم و آرامی دارد که در پس آن یک نوع ثبات و اراده محکم و قاطعیت شنیده می شود. فاطمه دانشور، این بانوی موفق و کارآفرین که از اعضای شورای شهر هم است، کسی است که به بهانه موضوع کسب روزی حلال و نقش زنان در این خصوص است به سراغ او رفتیم تا هم از شیوه پولدارشدنش بدانیم، هم نظرش را درخصوص کسب روزی حلال.

اگر خیلی صریح و ساده بخواهم شروع کنم، سوال اولم این است که چه شد وارد فضای کار اقتصادی و پول درآوردن شدید؟

این موضوع به دوران دبیرستان و کودکی من بر می گردد که از همان ابتدا با مطالعه و کتاب خواندن آشنایی داشتم. از دوران راهنمایی به بعد در خانه به خواندن کتاب های غیردرسی تشویق شدم به خصوص من و برادر بزرگ ترم. مشوق ما هم مادربزرگ مان بود. به طور کلی، مادربزرگم که با ما زندگی می کرد در موفق بودن من نقش به سزایی داشت، به خصوص با تعریف داستان های شاهنامه فردوسی به من، بزرگ فکرکردن را یاد داد و بعد از آن دوران بود که من یاد گرفتم، هدف های زندگی ام را بنویسم.

همه هدف های من مالی نوبد و هدف هایی درخصوص امور شخصی و ظاهری هم بوده، چون ایمان داشتم که انسان باید اول از همه خودش را دوست داشته باشد و به فکر آراستگی ظاهرش باشد. برای رسیدن به خیلی از این هدف ها به پول احتیاج داشتم و خب، شرایط مالی خانواده مان خیلی خوب نبود. پدرم کارمند بود و من همیشه اتفاقا تلاش می کردم که بتوان به پدرم کمک کنم نه اینکه به او فشار مال هم بیاورم. از دوران دبیرستان به بعد، همیشه در کنار درس هایم، در خانه کارهایی مثل نقاشی با آبرنگ، گلدوزی، گل سازی و… را هم انجام می دادم تا هزینه تحصیل خودم را دربیاورم و با خودم هم عهد کرده بودم که دانشگاه دولتی قبول شوم تا پدرم زیر بار خرج نرود.

فاطمه دانشور از شیوه پولدارشدنش می گوید

خب، موفق شدید؟

بله وارد دوره لیسانس رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه تهران شدم، با اینکه دوست داشتم پزشکی قبول شوم ولی خب، نشد و در دوره لیسانس دانشجوی این رشته شدم ولی دوره فوق لیسانس به دلیل اینکه دیگر وارد بازار کار شده بودم، مدیریت بازرگانی خواندم. در همین دوران دانشگاه هم کار می کردم. مثلا در ترجمه کتاب ها با تالیفات کمک می کردم و پول در می آوردم. از همان دوران برای خودم این قاعده را گذاشتم که از درآمدم ۲۰درصد آن را پس انداز کنم، حتی در شرایطی ک اوضاع مالی خوبی هم داشتم این رقم را پس انداز می کردم. البته زمانی که در حوزه صنعت (ایران خودرو) کار می کردم، به دلیل حقوق خوبی که داشتم مبلغ بیشتری را پس انداز می کردم.

کارکردن در حوزه صنعت برای شما در آن زمان که خیلی هم کارکردن خانم ها مثل امروز در اماکن صنعتی باب نبود، چطور می گذشت؟

زمانی که من در حوزه صنعت مشغول بودم با سختی های بسیاری مواجه شدم، مثلا مدیران بالادستی من که اغلب آقا بودند، خیلی بداخلاق و سخت گیر بودند ولی با وجود همه اینها، دوسالی که در حوزه صنعت مشغول کار بودم نسبت به دوران دانشگاه چیزهای بیشتری یاد گرفتم.

بعد از دو سال کارکردن در این حوزه، احساس کردم که دیگر چیزی برای یادگرفتنم وجود ندارد و از همان موقع تصمیم گرفتم وارد عرصه کسب و کار بشوم و پول دربیاورم. در همان هدف گذاری های اولیه ام هیچ موقع این دید را نداشتم که باید به همسرم متکی باشم و همیشه به فکر این بودم که خودم چگونه پول دربیاورم. یادم هست که در آن زمان برای سفرهای کاری که به چین سفر می کردم، خیلی ها پدر و مادر را سرزنش می کردند که چرا ازدواج نمی کنم یا مثلا چرا به تنهایی به این سفرها می روم ولی خوشبختانه پدر و مادرم مشکلی با این موضوع نداشتند.

کلیک کنید: فیلمی دیدنی و آموزنده که در آن فاطمه دانشور رازهای موفقیت خود را توضیح می دهد

این اتفاقی که از آن حرف می زنید و درواقع جرقه ورود شما به عرصه کسب و کار، مربوط به چه دوران است و شما در آن زمان چندساله بودید؟

اینها همه مربوط به زمان ۲۷-۲۸ سالگی من یعنی حدود ۱۰ سال پیش بود؛ در آن زمان خیلی ها من را عصیان گر می دانستند و به پدر و مادرم ایراد می گرفتند ولی من همه ذهنم را معطوف به کار کردم و با برنامه ریزی که داشتم در فواصل دهه چهارم زندگی ام یعنی بین ۳۰ نا ۴۰ سالگی ازدواج کردم و چهار بچه آوردم و خب الان که نگاه می کنم از خیلی از هم دوره ای های خودم جلوتر هستم. به همین خاطر توصیه من همیشه این است که آدم ها باید تاریخ تولدشان را فراموش کنند و به روح و خواسته های شان توجه کنند چون تن دچار فرسودگی می شود ولی روح است که جاودانه می ماند. چون توجه به سن و سال و عدد، تحرک افراد را کم می کند.

در صحبت های تان به برنامه ریزی برای آوردن چهار فرزند اشاره کردید، چرا این تعداد را انتخاب کردید؟

زمانی که یک فرد آثار زیادی تولید می کند، نگه داری از این آثار سخت و ارزشمند می شود مثلا منِ نوعی که کلی زحمت کشیدم و کارخانه راه انداختم و معدن احداث کردم، نگران این دارایی ها بعد از خودم می شوم. چون بالاخره عمر من محدودیت دارد. افراد خیلی موفق، آینده خیلی دورشان را هم باید ببینند. من برای حفظ داشته هایم مخصوصا در موسسه مهرآفرین احتیاج به کسانی بعد از خودم دارم تا از اینها نگه داری کنند. به همین دلیل فکر کردم این همه کار از عهده یک یا دو فرزند بر نمی آید، تعداد چهار فرزند را انتخاب کردم تا توانایی رسیدگی به امور وجود داشته باشد.

به این ترتیب می توان گفت که برای بچه های تان کمتر حق انتخاب قائل شدید؟

اتفاقا خودم هم مدتی است به این موضوع فکر می کنم که خصوصیت ذاتی آدم ها خیلی تاثیرگذار است و چه بسا آنها نخواهند این کار من را ادامه بدهند ولی سعی می کنم آنها را در فضایی تربیت کنم که مثلا به انجام اموری مثل خیریه مهرآفرین علاقه مند شوند. البته الان یکی از دوقلوهای من که پسری چهارساله است می گوید که در آینده می خواهد وارد کار معدن شود ولی دختر بزرگ ترم روحیه هنری و لطیفی دارد و بیشتر شبیه برادر بزرگ ترم است تا خودم.

اولین بار چه زمانی با مفهوم حلال و حرام آشنا شدید؟

از همان دوران کودکی با مفهوم حلال و حرام آشنا شدم. یادم هست در آن دوران وقتی که هفت یا هشت سال سن داشتم، یک بار برادرم در کوچه پول پیدا و خرجش کرده بود و وقتی به خانه آمد و داستان را برای ما تعریف کرد، مادربزرگ من دعوایش کرد و معادل آن پول را داد و از او خواست که آن را به همان جا ببرد و آن را در جایی بگذارد که صاحبش پیدا شود. مثلا در مغازه ای، جایی بگذارد و کاغذ بزند که این مبلغ پیدا شده است.

برادرم هم این کار را کرد، بنابراین ما از همان دوران کودکی با چنین مفاهیمی آشنا شدیم و خب، البته داستان هایی که بزرگ ترها برای مان تعریف می کردند هم چنین مضامینی داشتند و نکته مهم تر اینکه در آن زمان حساسیت روی این موضوعات نسبت به الان خیلی بیشتر بود.

الان که بزرگ شده و خودتان صاحب فرزند شده اید، این مفاهیم را چگونه به بچه های تان آموزش می دهید؟

الان زمانه کمی فرق کرده است و شاید نتوانیم بچه های امروز را با همان روش های قدیمی، به خوبی با مفاهیم حلال و حرام آشنا کنیم. اما از راه های دیگری این کار انجام شدنی است. چون ارتباط همه بچه ها به مدرسه، مهدکودک یا خواهر و برادرهای شان محدود شده و به همین دلیل خیلی با مفاهیم مالی اشنایی ندارند.

علاوه بر این، اغلب بچه های امروز همه چیز برای شان در خانه آماده و فراهم است ولی در آن زمان بچه ها خودکفاتر و مسئول تر بودند، مثلا ما پول توجیبی می گرفتیم و از همان دوران با قلک پس اندازکردن و نوعی مسئولی پذیری را آموزش می دانند. امروز هم برای بچه های خودم از الگوهای آن دوران استفاده می کنم و با تعریف کردن داستان و کتاب خواندن چنین مفاهیمی را به آنها آموزش می دهم و فکر می کنم که خیلی هم خوب جواب داده است.

توصیه من هم این است که مادرها یا مادربزرگ ها برای بچه ها کتاب بخوانند و قصه هایی که بار اخلاقی دارند، تعریف کنند. در خیلی از قصه هایی که برای بچه ها تعریف می کنم که عمدتا هم ایرانی- اسلامی و مخصوص کودک و نوجوان است با مفاهیمی چون حلال، حرام، رزق سالم و… آشنا می شوند. به خصوص قصه پیامبرانی مثل حضرت ابراهیم، حضرت یوسف، حضرت سلیمان و… را تعریف می کنم و اتفاقا خیلی هم دوست دارند. نکته دیگری که سعی می کنم به بچه ها آموزش دهم این است که بچه ها باید از همان سنین کم یاد بگیرند که به دیگران کمک و بخشی از پول خود را صرف کمک به دیگران کنند.

یکی از تفکرات غالب در جامعه این است که به عقیده خیلی ها پولدار بودن امری مذموم است و خیلی ها حتی این تعبیر غلط را به کار می برند که پول حلال جمع نمی شود، نظر شما درخصوص این تعابیر چیست؟

من اصلا تفکرات و تعبیرات این چنینی را قبول ندارم، ما حتی در مضامین و داستان های اسلامی هم کسی مثل حضرت سلیمان را داریم که خیلی غنی و ثروتمند بوده است و در بسیاری از روایات و احادیث اسلام هم فقر مورد نکوهش قرار گرفت است و امامان ما هم خیلی فقیر نبودند و نسبت به آن دوران دارایی هایی داشتند ولی بخشنده و ساده زیست بودند و دلیل ساده زیست بودن شان هم این است که حاکم جوامع اسلامی باید ساده زیست باشد علاوه بر اینکه ساده زیست بودن با فقر خیلی تفاوت دارد.

به همین دلیل ثروت ضدارزش نیست و به عقیده من یک فرد خیلی راحت می تواند پول دربیاورد به شرطی که ذهن را سالم و اخلاق مدار نگه دارد و همیشه به پول نگاه وسیله ای داشته باشد چون پول خیی از مشکلات را حل می کند و اگر در مسیر درست و اخلاقی خرج بشود، نه تنها ضدارزش نیست بلکه خیلی هم ارزشمند است.

کارآفرینی که تولید ثروت می کند نباید ثروتش بیشتر صرف توسعه فردی شود بلکه باید کاری را که راه انداخته توسعه دهد، افراد زیادی را داری شغل کند و بخش اعظمی از ثروتش را هم در مسیر خدمت به مردم قرار بدهد. به عقیده من این گونه ثروت داشتن خیلی هم ارزش محسوب می شود.

با توجه به اینکه به دلیل موقعیت شغلی تان با افراد بسیار زیادی اعم از پولدار و فقیر سروکار دارید، چقدر از این موارد دیده اید که افراد به دلیل واردشدن مال حرام در مال شان دچار مشکل شدند؟

خیلی زیاد از این موارد دیدم.

واقعا خیلی زیاد دیده اید یا اینکه تعارف می کنید؟

نه، واقعا خیلی زیاد دیده ام. مثلا در دیداری که با خیلی از زندانیان داشتم اکثر آنها دلیل ارتکاب جرم شان سرقت بوده و سرقت هم یعنی اینکه مال حرام آوردن. عمده آن ها هم خلا و مشکلات تربیتی داشتند. خصوصا در دوران کودکی خیلی مهم است که یاد بگیرند اصلا دست شان به سمت چیزی که برای خودشان نیست نرود، ممکن است به خاطر کودکی شان یک وقتی چیزی را از جایی بردارند ولی باید یاد بگیرند که دست درازی به مال دیگران نکنند. این اتفاق فقط برای افراد در طبقه پایین نمی افتد. و شامل افراد سطوح بالا و ثروتمند هم می شود.

مثلا بسیاری از ثروتمندان هستند ک خمس و زکات نمی دهند و این به معنی این است که بخشی از مال فقرا در مال آنهاست و آنها ملزم اند که آن را پرداخت کنند، چون قانونی است که خداوند گذاشته و اگر آن را پرداخت نکنیم درواقع بخشی از مال و دارایی ما حرام است. حرام بودن مال آنها بالطبع مشکلات زیادی برای آن فرد ثروتمند به وجود می آورد. مثلا من خودم این موضوع را به دفعات دیده ام که فرد ثروت بسیار زیادی دارد ولی به دلایل مختلفی مثل بیماری یا داشتن فرزند ناخلف نمی تواند از آن لذت ببرد و استفاده کند.

فاطمه دانشور از شیوه پولدارشدنش می گوید

من همیشه به کسانی که ثروت های نجومی دارند، می گویم که مثلا ساخت یک مدرسه یا قربانی کردن یک گوسفند کافی نیست، کسی که میلیاردی ثروت دارد باید میلیاردی کمک و از ثروتش خارج کند. وقتی ما هنوز تعداد زیادی کودک و زنان بی خانوار و بی سرپناه داریم، معنی اش این است که در مال خیلی از ثروتمندان همچنان مال حرام وجود دارد.

چون اگر ما مسلمانیم باید از قوانینی که خالق هستی برای ما گذاشته، پیروی کنیم. به تعبیری، تعداد زیاد فقرا به عمل نکردن ثروتمندان از قوانین الهی و کمک به آنها بر می گردد که البته این یکی از فاکتورهای فقر است و فاکتورهای دیگری مثل مسئولان و سازمان ها هم وجود دارد ضمن اینکه ما کشور ثروتمندی هستیم و حق مان داشتن این همه فقیر نیست.

پس با این جدیتی که در این باره صحبت می کنید به نظر می رسد که خودتان به این موضوع اهتمام جدی دارید؛ برخی از خانواده های معتقد و به خصوص خانم های خانه خیلی دقت دارند که سر سال خمس یا زکات که می رسد تلاش می کنند آن را زودتر پرداخت کنند و اگر همسرشان این کار را نکند، خودشان دست به کار می شوند و از مایحتاج خانه مثل برنج، نمک و… می بخشد. شما هم در این حد سخت گیر و جدی در این موضوع هستید؟

بحث پرداخت خمس و زکات من به شکل سالی نیست که در سال مشخصی آن را پرداخت کنم. قانونی که در این رابطه برای من وجود دارد این است که بعد از اتمام هر پروژه یک چهارم آن صرف موسسه خیریه مهرآفرین می شود حال می خواهد این پروژه یک ماهه باشد می خواهد یک ساله باشد.

علاوه بر آن، از سهم شخصی خودم هم یک چهارم پرداخت می کنم. این موضوع در ابتدا در شرکت هم مورد بحث قرار گرفت و خیلی از اعضای هیئت مدیره، حتی افرادی که ایرانی نبودند به این موضوع اعتراض و شکایت کردند اما در حال حاضر این قانونی شده است و همه هم آن را پذیرفته اند.

همسرم هم در این باره حساسیت دارد و سال به سال این کار را انجام می دهد. اما متاسفانه این مسئله هنوز خیلی جا نیفتاده و در حال حاضر هم با توجه به شرایط موجود وضعیت بدتر هم شده است؛ ما قبلا در میان ۱۳۶ کشور در مجمع جهانی اقتصادی در شاخص نیکوکاری رتبه ۸۱ را داشتیم ولی در حال حاضر رتبه مان ۹۳ شده و این به معنای این است که برخلاف تصور غالب که فکر می کنیم مردم نیکوکاری هستیم، نسبت به سایر کشورها رتبه خوبی نداریم و این نمایانگر کم شدن میل و رغبت مردم به کمک کردن است.

با وجود فعالیت های زیادی که هم در شورا دارید و در شرکت و موسسه خیریه تان، احتمال ورود مال حرام به داشته های خیلی زیاد می شود، برای جلوگیری از این اتفاق چه می کنید؟

به نظر من در یک سازمان، شرکت یا نهاد بزرگ رفتارهای کارمندان آن شرکت تا حد زیادی بستگی به رفتار مدیرعامل مجموعه دارد و آنها از رفتار آن مدیر تبعیت می کنند. ضمن اینکه یک مدیر باید در مجموعه اش یک سیستم حاکم کند تا اگر خودش حضور نداشت، سیستم به جای خودش کار کند و کارها به خوبی پیش برود. طبیعتا در آن سیستم باید سلامت و اخلاق تجاری لحاظ بشود.

کما اینکه در حوزه کاری من پیشنهادات خوب و سودآوری برای صادرات و واردات می شود ولی خیلی از آنها را به دلیل اینکه ضدمنافع و ارزش های ملی است، نمی پذیرم و از سود آن صرف نظر می کنم. در همان ابتدا سه شرط هم برای خودم و هم برای کارمندانم گذاشتم که کار غیرشرعی، غیرقانونی و ضد ملی انجام نمی دهیم. اگر هم مدیری از این سه شرط سرپیچی کند، او را جا به جا می کنیم.

در حال حاضر با وجود فعالیت های مختلفی که دارید چگونه برنامه ریزی می کند که به همه آنها برسید؟

در حال حاضر فعالیت هایم را به سه دسته کارهای خیریه و عام المنفعه، شورای شهر و کارهای تجاری و بازرگانی تقسیم کرده ام. دلیل حضورم در شورا هم این بود که با راه اندازی خیریه با خیلی از مشکلات مردم آشنا شدم و مشکلات و مسائل آنها دغدغه ام شد، به همین دلیل تصمیم گرفتم که وارد شورا شوم تا درد و مشکلات مردم را به مسئولین منتقل کنم چون به نظرم مسئولین به این موضوع خیلی بی توجه بوده اند.

فرصت می کنید با بچه های تان باشید؟

طوری برنامه ریزی کردم که از ظهر روز پنج شنبه تا آخر روز جمعه که در خانه هستم، هیچ برنامه کاری نداشته باشم و در کنار خانواده و بچه ها باشم. در روزهای کاری هم سعی می کنم که عصرهای تابستانی حدود ساعت ۷ و عصرهای زمستانی ساعت ۵ خانه باشم. البته برای شان برنامه ریزی هایی هم برای اوقات فراغت و آموزش و یکسری کلاس ها انجام می دهم و در حد توانم سعی می کنم بچه ها را درست تربیت کنم.

اگر بخواهم خیلی خلاصه از تربیت بچه ها بگویم اینکه سعی می کنم فرزندی تربیت کنم که همه ابعاد وجودی اش رشد پیدا کرده باشد و یک انسان تک بعدی در جامعه نباشد.

با وجود برنامه هایی که تا الان از آنها گفتید، چگونه به انجام همه آنها، آن هم به گفته خودتان به نحوی مطلوب می رسید؟

من خیلی به جانشین پروری اعتقاد دارم و اینکه باید مدیرانی تربیت کنم که اگر در برهه ای خودم هم نبودم، بتوانم او را جانشین خودم قرار دهم. کمااینکه در حال حاضر با اتفاق افتادن این امر در موسسه خیریه مهرآفرین، برای موسسه ای که تا پیش از این هر روز وقت می گذاشتم تنها یک روز وقت می گذارم و کارهای سایر روزها را مدیران دیگری که در طول این سال ها تربیت شده اند، انجام می دهند. به همین دلیل خیلی به بحث جانشین پروری اعتقاد دارم.

یکی از مسائلی که معمولا در مراکز خیریه وجود دارد، مشکل آموزش مباحثی مثل حلال و حرام به بچه هایی است که در این موسسات هستند. با این مشکل چه می کنید؟

ما سعی می کنیم به این بچه ها آن قدر توجه کنیم و ببینیم شان که به مرور زمان اخلاقیات را یاد بگیرند و با این مفاهیم آشنا شوند. به عبارتی رفتار زشت و مذموم این بچه ها تا حد زیادی به برخورد جامعه بر می گردد، اگر جامعه این بچه ها را نبیند و از کنار آنها بی توجه رد شود، آنها به فکر انتقام جویی می افتند اما اگر جامعه آنها را ببیند و به آنها توجه کند، اتفاقا خیلی خوب این مضامین و مفاهیم را یاد می گیرند.

به این ترتیب می توانیم بگوییم که جامعه نیاز دارد به این بچه ها توجه کند نه اینکه آنها به توجه ما نیاز دارند چون اگر جامعه توجه نکند، آسیب می بیند.

فاطمه دانشور از شیوه پولدارشدنش می گوید

شما به عنوان یک فرد مطلع از این مشکلات تا به حال در شورای شهر برای رفع این مشکلات چه کردید؟

من همه تلاشم این است که مسئولان را متوجه این واقعیت ها بکنم و خوشبختانه جواب گرفتم، طوری که در سال های قبل خیلی به کودکان کار و مسائل و آسیب های زنان پرداخته نمی شد اما امروز این موضوعات تبدیل به تیتر یک خیلی از رسانه ها شده است. از همه اینها مهم تر، اینکه باید تلاش کنیم که مسئله را درست حل کنیم.

اگر همین الان ثروت و دارایی های تان را از شما بگیرند، عکس العمل تان چیست و چه زندگی ای برای خود متصور می شوید؟

من خیلی زود خودم را با شرایط سازگار می کنم و می دانم که در همان شرایط هم می توانم زندگی کنم. ضمن اینکه اگر الان از من داشته هایم را بگیرند، درست است که توان و انرژی سال های قبل را ندارم ولی درعوض چیزهای دیگری مثل اعتبار و تجربه دارم که می توانم از آنها پول دربیاورم چون به عقیده من واژه تجارت تشکیل شده است از تخصص، جسارت، اعتبار، روابط و تجربه.

می بینید که هیچ جای این قضیه پول قرار ندارد. به این ترتیب اگر اینها را داشته باشیم، می توانیم دوباره پولدار شویم ولی باید حواس مان باشد که اعتبارمان هم با پول نرود.

به عنوان سوال پایانی، چندبار تاحالا این جمله را شنیدی: «نفست از جای گرم بلند می شود!»

خیلی زیاد شنیده ام و مورد بی مهری قرار گرفته ام ولی موضوع این است که من برای رسیدن به این شرایط سختی و زحمت کشیده ام و این طور نبوده که این شرایط، حاضر و آماده برای من مهیا شده باشد. من با بی پولی کار و ریسک کردم، برابر سختی ها کوتاه نیامدم و با شرایط هم خودم را سازگار کردم تا به این موقعیت و وضعیت رسیدم. از همه اینها مهم تر حضور مداوم امید معجزه آفرین است.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟

موفقیت چیست و فرد موفق کیست؟ می دانیم که همه برای رسیدن به موفقیت به …

۴۴۵ نظر

 1. Viagra Dino viagra Fedex isotretinoin tablet cheap

 2. Cialis Dosis buy viagra online Viagra Apotheke Kosten Buy Tadalis Sx Internet

 3. Netherlands Online Pharmacy Keflex Warning tadalafil cialis from india Get Worldwide Fedex Shipping Bentyl Byclomine Tablets

 4. Differenza Viagra Generico Propecia Minoxidil Nisim viagra Generique Baclofen En France Apply Keflex

 5. Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this web site is really user genial! .

 6. Cephalexin 500 Mg Sinus Infections Buy Amitriptyline Online In Uk

 7. click now is super

  ۳۵۷۰ compra is itali

 8. Amoxicillin Clavulanic And Pig Compra Cialis Erezione Purchase Viagra Online Pay With Check

 9. Buy Diflucan Yeast Infection buy generic cialis Acheter Cialis Prix

 10. muestra de is fedex

  b603 much does is cost rite aid

 11. Vendo Cialis Barcelona cialis cheapest online prices Where To Buy Propecia Keflex Interaction With Coumadin

 12. is original espaa

  ۸۲f8 is online fast shipping

 13. is im internet gefahrlich

  ۷۰e5 be is at usa

 14. yjXKeI Thanks-a-mundo for the article post.Thanks Again. Great.

 15. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or
  understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this
  information for my mission.

 16. I just want to tell you that I’m very new to weblog and honestly liked your web blog. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely come with terrific articles and reviews. Appreciate it for revealing your web page.

 17. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I
  am going through problems with your RSS. I don’t know why I
  am unable to join it. Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 18. Hi there, the whole thing is going sound here and ofcourse
  every one is sharing information, that’s genuinely excellent, keep up writing.

 19. i like wireless internet because you can surf anywhere and you can avoid those ethernet cables;

 20. Hi, I desire to subscribe for this website to obtain latest updates, so where can i do it please assist.

 21. Some truly quality content on this site, saved to favorites .

 22. Generally I don’t learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look
  at and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, very great article.

 23. It’s an amazing piece of writing for all the web visitors; they will get benefit from it
  I am sure.

 24. Thanks for sharing your views on the topic. It makes one think and look the other side of the story.

 25. Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that produce the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 26. Hello, i think that i saw you visited my site so i got here to return the want?.I’m attempting
  to to find issues to improve my site!I guess its adequate to use some of your concepts!!

 27. cheapest prices foris

  dbb0 is con receta medica

 28. I have been surfing online greater than three hours these
  days, but I by no means discovered any attention-grabbing article like
  yours. It is lovely price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did,
  the internet will be a lot more helpful than ever before.

 29. I love it when people get together and share views. Great blog, keep it up.

 30. What’s up to every , as I am genuinely keen of reading this web
  site’s post to be updated daily. It consists of fastidious material.

 31. Magnificent website. A lot of useful info here. I’m sending it
  to some friends ans also sharing in delicious. And of course, thank you
  on your sweat!

 32. You’re so awesome! I do not suppose I’ve truly read through something like this before. So wonderful to discover someone with some original thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality.

 33. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 34. You are my inspiration, I have few blogs and occasionally run out from brand :). “Actions lie louder than words.” by Carolyn Wells.

 35. There is evidently a bundle to know about this. I suppose you made certain good points in features also.

 36. If you are going for best contents like me, just go to see this web page everyday as it provides feature contents,
  thanks

 37. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I’m also an expert in this topic so I can understand your effort.

 38. Regards for helping out, great info. “The four stages of man are infancy, childhood, adolescence, and obsolescence.” by Bruce Barton.

 39. Right here is the right web site for anyone who hopes to find out about this topic.
  You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want
  to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which
  has been discussed for decades. Excellent stuff, just wonderful!

 40. I all the time emailed this weblog post page to all my friends, because if like
  to read it after that my friends will too.

 41. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 42. Nice weblog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your associate hyperlink for your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 43. Hello.This article was really fascinating, particularly because I was searching for thoughts on this subject last Saturday.

 44. It’s difficult to find well-informed people in this particular subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 45. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 46. I’m still learning from you, as I’m improving myself. I absolutely liked reading all that is posted on your blog.Keep the tips coming. I liked it!

 47. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 48. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. However think of if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the greatest in its field. Amazing blog!

 49. With every thing which seems to be building within this subject matter, a significant percentage of points of view happen to be fairly exciting. Even so, I beg your pardon, but I do not give credence to your whole idea, all be it radical none the less. It would seem to everyone that your comments are generally not completely justified and in reality you are generally your self not even thoroughly certain of your argument. In any case I did take pleasure in examining it.

 50. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 51. You’re so cool! I don’t think I have read something like that before. So nice to discover another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with some originality.

 52. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 53. I am constantly looking online for articles that can facilitate me. Thanks!

 54. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 55. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 56. I like it when folks get together and share thoughts. Great website, stick with it.

 57. hi!,I love your writing so so much! proportion we be in contact more approximately your article on AOL? I need a specialist in this space to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to see you.

 58. Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 59. Today, with all the fast life style that everyone leads, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons coming from every field are using the credit card and people who not using the credit card have arranged to apply for one. Thanks for revealing your ideas in credit cards.

 60. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 61. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you!

 62. I like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the excellent works guys I’ve added you guys
  to my own blogroll.

 63. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web-site.

 64. Profesyonel web sitesi yapan firmalar, arasında öncü pozisyonda olan firmamız profesyonel ekibiyle hizmet sunmaktadır. Web Macaw ile Web sitesi yapan yerler arasında bol referansları …

 65. I have learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to create this sort of fantastic informative web site.

 66. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100’lerce şablon. 1000’lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100’lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 67. Hi here, just got familiar with your blog through Yahoo and bing, and realized that it is truly informational. I’ll be grateful for in the event you keep up this approach.

 68. WOW just what I was searching for. Came here by searching for ps4 games

 69. online pharmacy reviews mexican pharmacy canadian pharmacy levitra

 70. The core of your writing whilst appearing agreeable at first, did not really settle properly with me personally after some time. Somewhere throughout the paragraphs you actually managed to make me a believer unfortunately just for a short while. I nevertheless have got a problem with your jumps in assumptions and one would do nicely to help fill in all those breaks. If you actually can accomplish that, I could undoubtedly be fascinated.

 71. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove me from
  that service? Cheers!

 72. Hi there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.

 73. Short Haircuts, Have a peek at the latest on-trend short hairstyles and short sassy haircuts, flattering both straight and curly hair and ideal for any time of year on. https://shorthaircutsmodels.com/short-haircuts/ If you’re like us, you have the itch to cut your hair shorter on a monthly basis. From there, we dive into Pinterest’s trendiest looks and consider.

 74. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 75. I’m still learning from you, while I’m improving myself. I definitely enjoy reading everything that is written on your site.Keep the stories coming. I liked it!

 76. viagra generic viagra viagra alternatives
  herbal viagra

 77. Howdy here, just became aware about your website through Bing, and have found that it’s very informative. I’ll take pleasure in should you decide continue on this informative article.

 78. Interesting article. It is rather unfortunate that over the last years, the travel industry has already been able to to take on terrorism, SARS, tsunamis, influenza, swine flu, plus the first ever entire global economic collapse. Through all this the industry has really proven to be powerful, resilient and dynamic, acquiring new methods to deal with adversity. There are often fresh troubles and opportunity to which the industry must once more adapt and respond.

 79. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 80. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 81. It is really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 82. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other
  then that, great blog!

 83. hi!,I love your writing so so much! proportion we be in contact more approximately your post on AOL? I need an expert on this space to resolve my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

 84. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 85. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 86. I just want to tell you that I am new to blog posting and genuinely adored your information. Quite possibly I am inclined to save your blog post . You certainly have outstanding article information. Get Pleasure From it for discussing with us your favorite web report

 87. I really like your writing style, excellent info , appreciate it for posting : D.

 88. Thanks for expressing your ideas in this article. The other thing is that every time a problem appears with a computer system motherboard, persons should not consider the risk of repairing the item themselves because if it is not done properly it can lead to irreparable damage to the full laptop. It will always be safe just to approach the dealer of that laptop for the repair of motherboard. They have got technicians who have an experience in dealing with laptop motherboard troubles and can have the right analysis and perform repairs.

 89. whoah this weblog is magnificent i really like studying your posts. Keep up the good work! You understand, lots of people are looking around for this info, you could aid them greatly.:)

 90. Thanks for the recommendations shared on your own blog. One more thing I would like to state is that losing weight is not information on going on a dietary fads and trying to reduce as much weight that you can in a few months. The most effective way in losing weight is by taking it slowly and obeying some basic tips which can assist you to make the most through your attempt to shed weight. You may be aware and already be following these tips, yet reinforcing information never does any damage.

 91. I want to point out my appreciation for your generosity supporting folks that have the need for guidance on this particular question. Your real commitment to passing the message all over appeared to be extraordinarily practical and has really permitted workers much like me to get to their aims. Your important tips and hints signifies so much a person like me and further more to my mates. With thanks; from each one of us.

 92. Tabela Modelleri, ihtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir ÅŸekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. https://www.tabelamodelleri.co Ä°stanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Güvenilir Tabela hizmeti al, zaman kazan, garantide ol. Ä°stanbul’da binlerce Tabela Firması hazır. Ödüllü giriÅŸim. Yılda 2 milyon mutlu müşteri. Yeni bir iÅŸletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi.

 93. I used to be suggested this blog through my cousin. I’m no longer sure whether or not this post is written via him as nobody else know such specific approximately my trouble. You are amazing! Thank you!

 94. You should be a part of a contest for one of the highest quality websites on the web. I’m going to recommend this website!

 95. Short Haircuts, Our gallery of the latest short haircuts for all tastes is going to be a game changer for your next salon appointment. Short Hairstyles, Or if you have thick hair and you’re not sure if it will suit you, you can check our gallery of the best short haircuts for thick hair as well. https://shorthaircutsmodels.com/ These are the best short haircuts for men to get in 2020 – 2021. Our favourite short hairstyles and short haircuts to inspire your next salon trip from bobs and chic, choppy boy crops to blunt ends and bangs.

 96. Short Haircuts, Our gallery of the latest short haircuts for all tastes is going to be a game changer for your next salon appointment. Short Hairstyles, Or if you have thick hair and you’re not sure if it will suit you, you can check our gallery of the best short haircuts for thick hair as well. https://shorthaircutsmodels.com/ These are the best short haircuts for men to get in 2020 – 2021. Our favourite short hairstyles and short haircuts to inspire your next salon trip from bobs and chic, choppy boy crops to blunt ends and bangs.

 97. Short Haircuts, Our gallery of the latest short haircuts for all tastes is going to be a game changer for your next salon appointment. Short Hairstyles, Or if you have thick hair and you’re not sure if it will suit you, you can check our gallery of the best short haircuts for thick hair as well. https://shorthaircutsmodels.com/ These are the best short haircuts for men to get in 2020 – 2021. Our favourite short hairstyles and short haircuts to inspire your next salon trip from bobs and chic, choppy boy crops to blunt ends and bangs.

 98. I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 99. I quite like looking through a post that will make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

 100. فاطمه دانشور چگونه ثروتمند شد؟ – موسسه فرهنگی
  هنری هم قدم موفق http://en-afrique.info

 101. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 102. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 103. Its excellent as your other articles : D, regards for putting up. “If Christ were here now there is one thing he would not be–a christian.” by Mark Twain.

 104. Hello, Neat post. There’s a problem along with your web site in internet explorer, would check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a huge section of folks will miss your fantastic writing because of this problem.

 105. I’ve learned many important things by means of your post. I might also like to say that there may be situation that you will get a loan and don’t need a co-signer such as a Federal government Student Aid Loan. When you are getting financing through a standard financial institution then you need to be willing to have a co-signer ready to assist you. The lenders may base that decision on a few elements but the most significant will be your credit rating. There are some creditors that will furthermore look at your job history and determine based on that but in many cases it will hinge on your rating.

 106. This is the right website for anyone who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been written about for years. Great stuff, just wonderful.

 107. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 108. I adore this theme. How hard is it to mess around with? Would you be able to write me an email? I would love to get this theme and use it on some of my sites. Thank you in advance!

 109. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 110. Absolutely pent articles, thanks for information. “The earth was made round so we would not see too far down the road.” by Karen Blixen.

 111. Thank you, I have recently been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now. However, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the supply?

 112. I believe other website proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user friendly design and style.:)Best Jobs

 113. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 114. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 115. of course like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality then again I¡¦ll certainly come again again.

 116. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 117. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 118. Ive had your blog shared to me in many emails from friends but this was my first time actually visiting it, I am really impressed with your article and will regularly be visiting your blog from now on!

 119. Hello mates, how is everything, and what you would like to
  say on the topic of this article, in my view its
  genuinely awesome designed for me.

 120. What i do not understood is actually how you are not actually much more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 121. Hi to all, since I am truly eager of reading this blog’s post
  to be updated on a regular basis. It contains good stuff.

 122. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 123. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 124. Hello would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 125. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 126. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 127. Enjoyed examining this, very good stuff, thanks . “What the United States does best is to understand itself. What it does worst is understand others.” by Carlos Fuentes.

 128. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 129. otc cialis https://canpharmb3.com
  buy cialis online canadian

 130. My wife and i got quite joyful that John managed to deal with his investigation from the ideas he came across through your web page. It is now and again perplexing just to possibly be giving freely guides that others have been trying to sell. And we also realize we now have the website owner to be grateful to for that. The type of explanations you’ve made, the easy web site navigation, the relationships you aid to engender – it is most exceptional, and it’s letting our son and us know that the theme is pleasurable, and that is extremely indispensable. Thank you for everything!

 131. Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou . “Shared joys make a friend, not shared sufferings.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 132. You have brought up a very great details , appreciate it for the post.

 133. The over unity magnetic MICR toner that you pick has to be specifically designed for that particular screen-print website inside the printer. Guarantee your toner continues to be carefully tried to get reliable sign psychic readings, image permanence along with uniformity, and exceptional advantage acuity. Toner insurance coverage need to be reliable with no external toner lay down.

 134. Can I just say what a aid to seek out someone who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to deliver an issue to mild and make it important. Extra people have to read this and understand this facet of the story. I cant imagine youre no more widespread because you definitely have the gift.

 135. Wow! Thank you! I permanently wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 136. whoah this blog is magnificent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, lots of people are searching around for this info, you could help them greatly.

 137. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 138. hello!,I love your writing very a lot! percentage we keep in touch extra approximately your post on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 139. I want to express my respect for your kindness supporting those people who have the need for help on this important topic. Your real commitment to getting the message up and down had become quite good and has continually made workers just like me to get to their aims. Your new invaluable help and advice denotes a great deal to me and somewhat more to my office colleagues. Regards; from all of us.

 140. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 141. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 142. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect site.

 143. F*ckin’ awesome issues here. I’m very satisfied to see your article. Thanks so much and i am taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 144. Would you be concerned about exchanging links?

 145. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 146. great points altogether, you simply received a new reader. What would you suggest about your submit that you just made a few days in the past? Any certain?

 147. I like the valuable info you supply to your articles. I will bookmark your
  blog and test once more here regularly. I am reasonably certain I
  will learn a lot of new stuff right right here! Best of luck for the next!

 148. Tabela Modelleri, İhtiyacınıza göre tüm tabela modellerini ve fiyatlarını sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Tabela imalatı için bize ulaşın. İstanbul Genelinde tabela, tabelacı, reklam tabela, ışıklı Tabela, Reklam Tabela Modelleri, Tabela imalatı hizmeti olarak faaliyet vermektedir. Sitemizde zengin tabela modelleri bulabilirsiniz. Firmamız ışıklı tabela, ışıksız tabela, paslanmaz harf tabela, led tabela, totem tabela imalatı yapılmaktadır. https://www.tabelamodelleri.com/ Işıklı ve ışıksız reklam tabelaları markanızın görselliğini arttırır ve fark edilebilir olmanızı sağlar. Tabelacı tabela ışıklı tabela led tabela çatı tabelası hastane tabela otel tabela mağaza tabelası totem tabela tabela imalatı avm tabelası. Yeni bir işletme açmaya karar verdiniz ve tabelasını nasıl ve nerede yaptıracağınıza karar veremediniz mi? Tabelacı’nın yapacağı tasarımlar ve oluşturduğu görselleri iyi düzenleyip, firma veya kurumun kurumsal kimliğine uygun halde düzenleyerek müşteriye sunması.

 149. I do trust all of the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for starters. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 150. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and great style and design.

 151. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 152. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 153. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 154. certainly like your website however you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality however I’ll certainly come back again.

 155. Generally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

 156. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I really believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 157. I believe you have mentioned some very interesting details , thanks for the post.

 158. I will immediately grasp your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me understand so that I may subscribe. Thanks.

 159. In fact no matter if someone doesn’t understand afterward its up to other users
  that they will help, so here it takes place.

 160. Thank you a lot for sharing this with all folks you really recognise what you are
  talking approximately! Bookmarked. Please also visit my web site =).
  We can have a link change agreement between us

 161. It’s really a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 162. I really enjoy looking at on this internet site, it contains wonderful articles. “A short saying oft contains much wisdom.” by Sophocles.

 163. I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this crisis. Right after checking through the online world and seeing opinions which were not pleasant, I figured my entire life was done. Existing without the presence of solutions to the problems you’ve fixed by way of this write-up is a crucial case, and those which might have adversely damaged my career if I hadn’t discovered your blog post. The training and kindness in touching every aspect was priceless. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a stuff like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks for your time so much for your specialized and effective guide. I will not be reluctant to refer your web page to anybody who would like care about this area.

 164. Hello there, I found your site via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 165. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 166. Some genuinely select posts on this site, bookmarked .

 167. hello!,I really like your writing very so much! share we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need a specialist in this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

 168. Valuable information. Fortunate me I found your web site accidentally,
  and I’m shocked why this accident didn’t came about in advance!
  I bookmarked it.

 169. Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 170. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 171. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 172. One more thing to say is that an online business administration training is designed for learners to be able to smoothly proceed to bachelor degree programs. The Ninety credit certification meets the other bachelor diploma requirements when you earn your current associate of arts in BA online, you’ll have access to the most up-to-date technologies in this particular field. Several reasons why students want to get their associate degree in business is because they’re interested in this area and want to obtain the general training necessary in advance of jumping right into a bachelor college diploma program. Thx for the tips you really provide as part of your blog.

 173. Helpful info. Lucky me I discovered your website by accident, and
  I am shocked why this coincidence did not came about in advance!
  I bookmarked it.

 174. Great paintings! This is the kind of info that are supposed to be shared around the web. Shame on Google for now not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 175. I have to show thanks to this writer just for bailing me out of this particular trouble. As a result of surfing through the the net and finding recommendations which were not beneficial, I believed my life was done. Living without the presence of strategies to the difficulties you have solved by means of your entire article content is a serious case, as well as ones that might have badly affected my entire career if I hadn’t encountered your web page. Your good knowledge and kindness in dealing with every aspect was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can at this moment relish my future. Thanks so much for the professional and results-oriented help. I will not hesitate to endorse the website to anyone who wants and needs assistance on this subject matter.

 176. Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 177. Hello, blame you for information! I repost in Facebook

 178. Nice post. I study something tougher on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content from different writers and follow somewhat one thing from their store. I’d desire to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 179. Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 180. Nice blog here! Also your website loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 181. Would you be taken with exchanging hyperlinks?

 182. Very nice article. I certainly love this website. Thanks!

 183. Very interesting subject, thanks for putting up.

 184. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 185. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!

 186. I used to be suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this put up is written via him as nobody else understand such exact about my problem. You’re wonderful! Thank you!

 187. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 188. Everything posted was very reasonable. But, what about this?

  what if you typed a catchier title? I am not saying your information isn’t
  solid., but suppose you added a title that grabbed people’s attention? I
  mean فاطمه دانشور چگونه ثروتمند شد؟ – موسسه فرهنگی هنری هم قدم
  موفق is a little plain. You could look at Yahoo’s front page and watch how they write post titles
  to get viewers interested. You might try adding a video or
  a pic or two to grab readers interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it might make your posts a little bit
  more interesting.

 189. great submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 190. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so
  I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 191. I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 192. previously horror generic viagra sales again difference elsewhere
  attitude generic viagra sales deeply database slowly glass generic
  viagra 100mg small cabinet [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra 100mg[/url] tourist purchase generic viagra 100mg without unit http://viagenupi.com/

 193. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 194. Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The full glance of your site is great, as well as the content!

 195. Very interesting subject, thanks for posting.

 196. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 197. That is very fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your feed and sit up for in the hunt for extra of your wonderful post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 198. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!

 199. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from proper here. I did alternatively expertise several technical issues the use of this website, since I skilled to reload the web site lots of times prior to I may get it to load correctly. I had been wondering in case your web host is OK? Not that I am complaining, however sluggish loading circumstances occasions will often impact your placement in google and could harm your high-quality rating if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my email and can look out for a lot extra of your respective fascinating content. Make sure you replace this again soon..

 200. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 201. I’m curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I’d like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 202. You have a very exciting website. I like the full dirt that you provender with every article.

  You can hamper my website here : https://xbodyvitan.blogspot.com/

  What do you think ?

 203. Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get one thing done.

 204. This is a very important post. Thanks instead of posting this.

  What do you believe almost my website: https://webdesignbucurestii.blogspot.com/

 205. You have brought up a very excellent details , thankyou for the post.

 206. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something concerning this.

 207. Hello, blame you http://cialisxtl.com in look upon to tidings! cialis patent expiration
  viagra in action

 208. Wow! Finally I got a weblog from where I be capable of truly get helpful
  information concerning my study and knowledge.

 209. I was reading through some of your articles on this site and I think this internet site is rattling instructive! Keep putting up.

 210. This is a to a great extent respected post. Thanks instead of posting this.

  What do you believe almost my website: creare site de prezentare

 211. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different users like its helped me. Great job.

 212. No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she wants to be available that in detail,
  therefore that thing is maintained over here.

 213. Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 214. One more thing. It’s my opinion that there are many travel insurance web-sites of respected companies that allow you enter your holiday details and obtain you the quotations. You can also purchase an international travel cover policy on-line by using the credit card. All you need to do will be to enter your own travel information and you can start to see the plans side-by-side. Only find the system that suits your finances and needs and use your bank credit card to buy it. Travel insurance online is a good way to search for a reputable company for international travel insurance. Thanks for revealing your ideas.

 215. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 216. Pretty! This has been an extremely wonderful article. Many thanks for providing this info.

 217. Throughout this great pattern of things you’ll get an A+ just for effort and hard work. Where exactly you confused everybody was in the details. As people say, details make or break the argument.. And that could not be more correct at this point. Having said that, let me tell you what exactly did work. The text is certainly highly persuasive and that is probably why I am making the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, while I can see the leaps in reason you make, I am not necessarily sure of just how you seem to unite the points which inturn make your final result. For right now I shall yield to your point but trust in the foreseeable future you connect your dots better.

 218. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Many thanks.

 219. There is perceptibly a bundle to know about this. I think you made certain nice points in features also.

 220. possibly block [url=http://cialisles.com/#]cialis 20 mg
  best price[/url] before weekend soon gene cialis.com thus office cialis
  ۲۰ mg best price simply most http://cialisles.com/

 221. hey there and thanks to your info – I’ve definitely picked up something new from proper here. I did however experience some technical issues the usage of this site, as I skilled to reload the website a lot of instances prior to I may get it to load properly. I have been thinking about in case your web host is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading cases times will very frequently affect your placement in google and could harm your quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and can glance out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you replace this once more soon..

 222. everywhere station cheap viagra usa whenever minimum generally pattern generic viagra
  for sale strongly address why exit viagra for sale
  on amazon gently sing [url=http://viacheapusa.com/#]cheap viagra usa[/url]
  strongly board real viagra for sale online possibly wife

 223. Hello Dear, are you truly visiting this website daily,
  if so afterward you will definitely get nice know-how.

 224. I wish to show my love for your kindness in support of folks who should have help on this matter. Your real commitment to getting the solution up and down has been certainly effective and has in most cases encouraged associates like me to reach their desired goals. Your own warm and helpful instruction indicates so much a person like me and even more to my office colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 225. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « ۱٫ Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[۳] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 226. almost trick generic viagra without subscription walmart often convert bad emotion viagra online no prescription about criticism
  clear band no prescription viagra altogether sugar [url=http://www.vagragenericaar.org/#]viagra for cheap[/url] naturally farmer buy generic viagra seriously
  quote http://www.vagragenericaar.org/

 227. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 228. This is a topic that is close to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?

 229. Lovely blog! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also.

 230. Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed
  reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the
  road. I want to encourage you continue your great job, have a
  nice day!

 231. Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great style .

 232. Some truly nice and useful information on this website, also I believe the layout has got excellent features.

 233. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 234. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 235. I do enjoy the way you have framed this specific concern and it does indeed offer us some fodder for thought. However, because of what I have personally seen, I really hope as the responses pack on that individuals keep on issue and not get started on a soap box of the news du jour. Still, thank you for this superb piece and while I do not agree with this in totality, I value the point of view.

 236. Cialis buy cialis purchasing cialis on the internet

 237. I carry on listening to the news bulletin talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 238. I like looking through a post that will make people think. Also, thank you for permitting me to comment.

 239. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or
  anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad
  so any support is very much appreciated.

 240. Hello, Neat post. There’s a problem along with your website in internet explorer, could test this… IE still is the marketplace chief and a large section of other folks will miss your magnificent writing due to this problem.

 241. Hi there, simply changed into alert to your weblog via Google, and found that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels. I’ll be grateful when you continue this in future. Numerous folks will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 242. deeply standard [url=http://cavalrymenforromney.com/#]cenforce
  ۵۰ for sale[/url] honest failure why claim buy cenforce
  ۱۵۰ in usa easily conclusion cenforce 50 for sale near dig http://cavalrymenforromney.com/

 243. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i am glad to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make certain to do not omit this website and provides it a glance on a relentless basis.

 244. One important issue is that when you’re searching for a student loan you may find that you’ll want a co-signer. There are many conditions where this is true because you might find that you do not possess a past credit history so the lender will require that you have someone cosign the money for you. Good post.

 245. Priligy For Sale Kamagra Rezept cialis price Acheter Du Cialis Au Canada Amoxicillin Get High

 246. Great blog you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!

 247. Zithromax Capsules 500mg Discount Shipped Ups Free Shipping Isotretinoin Isotrex Comprar Cialis Online Cialis Free Shipping Provera Meprate Irregular Periods In Internet Shop Generic Priligy Online Cialis Generic On Line

 248. Join for free to exchange clothes, toys, accessories, librtos and video games in your city. https://swaphouse.net/

 249. hi!,I really like your writing so a lot! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I need a specialist in this area to resolve my problem. May be that is you! Having a look ahead to look you.

 250. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 251. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 252. Join for free to exchange clothes, toys, accessories, librtos and video games in your city. https://swaphouse.net/

 253. Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds also…I am happy to find a lot of useful information here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 254. Somebody necessarily lend a hand to make seriously posts I might state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this actual put up incredible. Wonderful activity!

 255. I wish to express my thanks to the writer just for rescuing me from such a instance. Right after exploring through the the net and seeing thoughts that were not productive, I assumed my entire life was well over. Being alive without the presence of strategies to the difficulties you have fixed by means of your main guideline is a crucial case, as well as ones that would have in a wrong way affected my entire career if I had not discovered your web blog. Your main know-how and kindness in dealing with the whole lot was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks very much for your specialized and sensible help. I won’t think twice to recommend your web page to anybody who desires assistance about this area.

 256. I simply wanted to thank you very much all over again. I’m not certain the things that I would’ve sorted out without those methods shared by you regarding my theme. It had become the frightening case in my circumstances, however , spending time with a new professional mode you processed it forced me to leap for gladness. I am just grateful for your information and thus expect you find out what a powerful job that you are carrying out educating people through the use of your webblog. Most likely you’ve never encountered all of us.

 257. It’s mostly not possible to find well-informed individuals on this niche, regrettably you look like you comprehend those things you’re posting on! Gratitude

 258. Pretty entertaining data you’ll have stated, thanks so much for submitting.

 259. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with useful info to work on. You have done an impressive process and our whole neighborhood will be thankful to you.

 260. Hi there, just was aware of your blog thru Google, and located that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate when you proceed this in future. Lots of other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

 261. Cialis cialis generic how long does 20mg cialis keep in system

 262. Pretty element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your augment and even I achievement you access consistently fast.

 263. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link exchange agreement between us!

 264. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 265. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 266. Of course, what a magnificent blog and enlightening posts, I definitely will bookmark your site.Have an awsome day!

 267. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 268. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 269. But a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern .

 270. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the site is really good.

 271. Usually I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite great article.

 272. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 273. Extraordinarily informative suggestions you have remarked, say thanks a lot for adding.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.